21 Kasım 2018

Google Karşısında Dayanamayan Experian Fiyat Karşılaştırma Sitesi PriceGrabber’ı Satıyor

2005 yılında fiyat karşılaştırma sitesi PriceGrabber‘ı 485 milyon dolara satın alan Experian, Google’ın fiyat karşılaştırma hizmeti Google Product Search karşısında fazla dayanamadı.

ABD’de bulunan fiyat karşılaştırma siteleri arasında trafik sıralamasında 6. olan PriceGrabber, ürünlerini sitesinde bulundurmak isteyen reklamverenlerden tıklama başına aldığı ücretlerle gelirini oluşturmakta.

485 milyon dolara aldığı PriceGrabber’ı, 330 milyon dolara aldığı LowerMyBills ile beraber Hindistanlı bir dijital pazarlama firmasına 175 milyon dolara satan Experian, rakamlardan da ortaya çıkacağı üzere oldukça yüksek bir oranda zarar etti.

2005 yılı ertesinde Google‘ın ücretsiz olarak ürün fiyatı karşılaştırma hizmeti ile piyasaya girmesi ile rekabette zorlanan PriceGraber’ın başka bir rakibi de ABD’de oldukça popüler olan fiyat karşılaştırma hizmetinde trafik olarak ilk sırayı uzun zamandır koruyan Amazon.

Google, fiyat karşılaştırma hizmeti Google Product Search ile trafik anlamında ikinci sırada olsa da satışa dönüştürme oranları ile ilk sırada geliyor. En fazla trafiğe sahip olan Amazon ise satışa dönüştürme de hem Google hem de PriceGrabber’ın gerisinde, 6. sırada bulunuyor.

PriceGrabber ve LowerMyBills’i satın alan Hindistanlı firma Ybrand CEO’su Suresh Reddy, yeni satın alımları ile cirolarının neredeyse iki katına yükselmesini planladıklarını, yeni firmaları ile lead kazanımlarında oldukça farklı ve yenilikçi hizmetlerle reklamverenlerin karşısına çıkacaklarını açıkladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Konu belirlemek ve rekabeti ölçmekte çok riskli. Google’ın girdiği bir kulvarda karşı tarafta olmayı istemem..

  2. Gogle ile rekabet cok zor ! Google Product Search öyle ahim sahim bir göruntü vermiyor ama arkasinda google olunca is degisiyor..

Fikrini söyle

*