14 Kasım 2018

F-ticarette Yeni Bir Soluk: Soldsie

Facebook yorumlarını kullanarak işletmelere ürünlerini satma imkanı tanıyan sosyal bir satış platformu olarak öne çıkıyor Soldsie.

Uygulamanın nasıl işlediğine bir göz atarsak; sisteme kayıtlı firmalar satışa sunduklarını ürünün fotoğrafını, ürün bilgileriyle birlikte Facebook‘ta post ediyorlar. Ardından, ürünü beğenip satın almak isteyen kullanıcının “satın al” yorumunu yapmasıyla beraber süreç de başlamış oluyor. Satıcının ürünü teslim ve ödemeyi temin etmek amacıyla kullanıcıyla irtibata geçmesiyle ise süreç son buluyor.

İnternet kullanıcılarının farklı web sitelerinde alışveriş yapmalarından ziyade, bayilere  Facebook aracılığıyla doğrudan satış yapma imkanı veren Soldsie’de, tüketicilerin yapması gereken sadece kayıt olmak. Kayıt esnasında e-posta ve kredi kartı bilgilerini isteyen Soldsie, aynı şekilde satış yapacak kişilerden de bu bilgileri talep ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizden de bir örnegini tanıttığımız sosyal ticaret sitelerinden “Findirim” gibi hizmetler, son zamanlarda hisselerinde ciddi oranlarda düşüş gözlenen Facebook’un popüleritesini yeniden artırabilir. İnsanların sosyal ağlarda, diğer sitelere göre daha fazla zaman geçirdiğini fark etmesi üzerine böyle bir girişimi başlattıklarını ifade eden Soldsie kurucularından Chris Bennett, sistemlerindeki tüm satıcıların bir web sitesine sahip olmadığını belirtiyor.

Girişimlerini hayata geçirmelerinde, önceki iş tecrübelerinin de büyük önemi olduğunu ifade eden kurucular, küçük işletmelere firma bilgilerini bir sosyal ağ üzerinden sunmalarına imkan tanıyan About.me tarzında bir siteyle bu işe adım atmışlar. Central.ly adını verdikleri sitelerinde kurucular, işletmelerinin kendi web sitelerini kurmaktan ziyade Facebook sayfalarına daha çok önem verdiklerini fark ediyor. Bu deneyimin üzerine Soldsie fikrine yoğunlaşma kararı alan girişimciler, geçtiğimiz Mayıs ayında sitelerinin lansmanını gerçekleştirmişler. Açıldığı günden bu yana 1 milyon dolarlık satışın yapıldığı Soldsie, sistem üzerinde gerçekleştirilen her işlemden yüzde üç oranında bir kesinti alıyor.

Genellikle daha küçük ölçekli satıcılar tarafından tercih edilen sistemde, bugüne kadar çoğunlukla çocuk ve kadın giyimi ile mücevherat satışı gerçekleştirilmiş. Aslında kullanıcılar sosyal ağlar üzerinde alışveriş yapma kolaylığı sağlayan hizmet, internetten satış yapmak isteyen işletmeler için de oldukça faydalı olacağı aşikar. Bugün bir eticaret sitesi kurmanın maliyetini göz önünde bulundurduğumuzda, neredeyse sıfır maliyetle firmalara online satış yapma fırsatı veren Soldsie gibi uygulamakarın ilerde daha da yaygınlaşacağını ön görmek çok zor olmasa gerek.

Dediğimiz gibi Soldsie şu anda çoğunlukla küçük işletmeler tarafından kullanılıyor ancak firma yetkilileri yakın zamanda her ölçekte işletmeye hizmet verme amacını taşıdıkları ifade ediyor. Sistemin şimdilik tek handikapı, ürünü satın alacağını belirten kullanıcının süreci tamamlamak için işletmenin kendisiyle irtibat kurmasını beklemek zorunda olması. Ancak yakında bu duruma da pratik bir çözüm kurma amacını taşıyan Soldsie, alıcıya anında kredi kartıyla ödeme yapıp, ürünü satın alma kolaylığı sunmayı planlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*