16 Kasım 2018

2012’nin Sosyal Ticaret Yıldızı Fab.com’un Tarihi

Fab.com tarihi
Son yılların en hızlı büyüyen ve özel tasarım ürünlerin satışını yapan Fab.com’un başarısının arkasında müşterileriyle kurduğu iyi ilişkiler yatıyor demek yanlış olmaz. Şirket, dünyaca ünlü e-ticaret firmaları arasında yer almış olsa da şirketin geçmişi çok farklı bir alana dayanıyor.

2010’da kurulan Fab.com (ki o zamanlar adı Fabulis’ti) aslında bir e-ticaret girişimi olarak değil de eşcinsel erkekler için bir sosyal ağ olarak öne çıktı. Ancak Kurucu Jason Goldberg, girişimin iyiye gitmemesi üzerine yatırımcılarla bir görüşme yaparak durumu onlara anlattı. Girişimin başarısız olmasının arkasındaki sebep ise sadece gay’lere özel bir sosyal ağın artık bir gereksinim olmaması olarak öne sürüldü; çünkü eşcinseller artık diğer sosyal ağlarda da kendilerine yer bulabildikleri için Fab’den uzaklaşıyordu. Bunun üzerine Goldberg 2 milyon dolar yatırım aldığı şirketi kapatmak yerine tamamen farklı bir yapıya dönüştürmek için kollarını sıvadı.

2011’de bambaşka bir konseptle ortaya çıkan Goldberg ve Kurucu Ortak Bradford Shellhammer Fab.com üzerinden özel tasarım ürünlerini satma kararı aldılar. Shellhammer’ın farklı ve ilginç tasarım ürünlerine ve bu ürünleri bulup onları satın almaya olan merakıyla ortaya çıkan bu fikir sadece eşcinsellere yönelik olmadığı için Fab.com’un hedef kitlesi de doğrudan genişledi.

2011 Haziran’da Fab.com yayına girdi

Ev araç gereçleri, aksesuarlar ve kıyafet gibi çeşitli kategorilerde ürün satmaya karar veren ikili, yatırımcıların da onayı aldıktan sonra Haziran 2011’de Fab.com’u açtılar. Yatırımcı desteğinin yanı sıra Goldberg, daha önce kurduğu ve sonrasında sattığı iki internet şirketinden gelen parayı da Fab.com’un harcamalarını finanse etmek için kullandı.

Fab.com bir e-ticaret girişimi olarak hizmet vermeye başlayalı henüz 2 yıl olmasa da dünya çapında bilinen ve başarısı kulaktan kulağa yayılan şirketlerden biri olmayı başardı. Birçok e-ticaret girişiminin 1 milyon üyeye ulaşması birkaç yılı bulabiliyor. Örneğin Gilt ve One King’s Lane gibi şirketler 2 yıl sonra 1 milyon üyeye ulaşabilmiş olmalarına rağmen, Fab.com açıldıktan 7 ay sonra 2 milyon üyeye ulaşabilmeyi başardı.

Fab.com tarihi
Şirketin bu başarısının ardında yatan en önemli etken ise son dönemlerin yükselen değeri sosyal ticaret oldu. Şirket Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar aracılığıyla yeni üyeler kazanırken, kullanıcıların sosyal medyada birbirleriyle olan etkileşimleri sayesinde de şirketin marka bilinirliği arttı.

Sosyal medyada tüketicilerin paylaştıkları ürünleri gören diğer kullanıcılar da Fab.com’un sitesini ziyaret ederek alışveriş yapmaya başlıyorlar ve bu da şirketin üye sayısının artmasında büyük rol oynuyor. Hatta geçtiğimiz yıl 8thBridge’in yayınladığı Social Commerce IQ araştırmasında Fab.com, sosyal ticaretteki en başarılı şirket olarak değerlendirilmişti.

Fab.com 2012’de sosyal ticaretteki en başarılı isimlerden biri oldu

Fab.com Aralık 2011’de toplamda 40 milyon dolarlık bir yatırım almış oldu ve bu yatırım ile Fab 3.0 yayına girdi. Fab 3.0 ile site Facebook ile entegre olmasının yanı sıra site tasarımını da değiştirdi. Fab.com’un yatırımcıları arasında ünlü Hollywood yıldızı Ashton Kutcher da bulunuyor.

Şirket 2012 yılında ise adından sürekli konuşturacak işler yaptı. Şubat 2012’de Avrupa’ya açılacağının sinyallerini veren şirket, ilk olarak Almanya’ya açıldı ve sonrasında Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, Lüksemburg, Romanya, Slovakya ve Slovenya’ya gözünü dikerek Avrupa’da 13 ülkede hizmet vermek için çalışmalara başladı. Bu ülkelerin yanı sıra şirket İsveç, Kıbrıs ve Polonya pazarlarını da değerlendirmeye başladı.

Kuruluşunun ardından henüz 10 ay geçmiş olmasına rağmen Fab.com, Nisan 2012’de günde 300.000 dolarlık satış yapmaya başladığını açıkladı. 15 kişilik bir ekiple çalışmalarına başlayan Fab.com, Nisan 2012’de New York’ta 140, dünyada ise 225 kişilik bir ekibe ulaştı.

Fab.com tarihi

Haziran 2012’de Kanada’ya da açılan şirket 1 yıl içinde dünya genelinde 20 ülkeye hizmet vermeye başladı ve şirket yine Haziran ay içinde İngiltere’ye de ayak basarak hizmet ağını daha da genişletti. İngiliz özel alışveriş kulübü Llustre’yi satın alan şirket, Uk.Fab.com adresi ile İngiliz tüketicilere de hizmet vermeye başladı.

Şirket Temmuz 2012’de ise bir yatırım daha aldığını duyurdu. Bu sefer 105 milyon dolarlık bir yatırım aldıklarını belirten şirket, bu yatırımla beraber kargo hizmetlerinde geliştirmeler yapacaklarını ve üyelere 1 gün içinde ürün teslimi yapabilmek için 2 yeni dağıtım merkezi açmayı planladıklarını açıkladı.

Fab.com 2012’de toplam 170 milyon dolar yatırım aldı

Şirket Temmuz 2012’de yaptığı açıklamada 7 ay içinde Avrupa’daki kullanıcılarının sayısının 60.000’den 1,4 milyona ulaştığını belirtirken, şirketin 2012’nin ilk 6 ayındaki gelirlerinin %23’ünün Avrupa’dan geldiğini de dile getirdi. Haziran ayında açılan İngiltere mağazası ise 1 ay içinde şirketin Avrupa’daki satış payının %10’unu oluşturduğunu da Temmuz 2012’de duyurmuştu.

Mobil ticarete de ağırlık veren şirketin 2012’nin ilk yarısındaki trafiklerinin %30 ile %40’ı mobil cihazlardan geliyordu. Sadece iOS platformlara ağırlık veren şirketin Android uygulama yayınlamamasının nedeni ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen satışların %55’sinin iPhone, %40’ının ise iPad üzerinden gerçekleşiyor olması olarak değerlendiriliyor.

Sosyal ticarete oldukça önem veren şirket 2012 yılında Facebook’a en çok reklam veren ikinci şirket oldu. Şirket sadece Facebook reklamlarına geçtiğimiz yıl 25 milyon dolar harcadı. 2012’nin sonunda yayınlanan “The 2013 Social Media 300: Ranking E-Retail’s Leaders in Social Media Marketing and Commerce” araştırmada ise şirket sosyal ticareti en iyi kullanan ikinci şirket olarak öne çıktı.

TV reklamlarıyla geleneksel alışveriş alışkanlıklarından vazgeçmeyen kullanıcılara da ulaşmayı hedefleyen şirket, TV reklamları için Kasım 2012’de 8 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. Kasım 2012’de 8 milyon üyesi bulunan şirket, bu reklamlarla beraber daha da geniş bir kitleye ulaştı.

Şirket Kara Cuma’dan sonraki Siber Pazartesi’nde ise kendi rekorunu kırmış oldu. Fab.com Siber Pazartesi’nde 1,3 milyon dolarlık satış yaparak bir gün içinde ilk kez 1 milyon doların üzerinde satış yaptı ve şirket bu hafta içinde toplam 6,5 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirdi. 2011’in aynı döneminde ise Fab sadece 1,7 milyon dolarlık satış yapabilmiş ve bunun 350.000 dolarlık kısmı Siber Pazartesi’nde gerçekleşmişti.

Bir yıl içinde şirketin satışları %300 arttı

Fab.com 2012’de 150 milyon dolarlık bir ciro elde etti ve Ocak 2012 ile Ocak 2013 arasındaki satışları %300 artmış oldu. Fab.com’da alışveriş yapanların %67’sini ise siteye daha önce gelip alışveriş yaptıktan sonra tekrar site üzerinde alışveriş yapanlar oluşturuyor.

2013 Nisan’da ise şirketin yeni bir yatırım alacağıyla ilgili söylentiler dolaşmaya başladı. 100 milyon dolarlık bir yatırım daha alması beklenen tasarım ürünleriyle ünlü şirket, eğer böyle bir yatırım daha alırsa şirket değerini 1 milyar dolara çıkartacak. Fab.com bugüne kadar toplamda 170 milyon dolarlık yatırım almış ve şirket değeri 600 milyon dolar olmuştu.

Temmuz 2012’de dakikada 3,4 ürün sattıklarını dile getiren şirket offline mağaza planları olduğunu dile getirmişti ve bu planlar 2013 yılının bahar aylarında gerçekleşmeye başladı. Şirket önümüzdeki günlerde Almanya’nın Hamburg kentinde ilk fiziki mağazasını açmayı planlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ismail BASKIN der ki:

    Burada fab.com tarihi demişiz ama hafızam beni yanıltmıyorsa daha öncesinde bu ekip fab.com u homoseksüeller için sosyal medya sitesi olarak açmışlardı, sonra baktılar olmuyor e-ticarete döndüler

Fikrini söyle

*