15 Kasım 2018

Fab.com’dan E-posta Pazarlama 101 Dersi

fab2011 yılında kurulan Fab, 2012 yılında çok hızlı bir şekilde ölçeklendi ve kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirerek birçok tüketicinin beğeniyle takip ettiği bir e-ticaret şirketi haline geldi. Sadece sattığı ürünlerle değil, sosyal ticarette verdiği önemle de öne çıkan şirket, 2012’nin Şubat ayında Avrupa’daki mağazasını açmış ve 2012’deki satışlarının %30’u bu bölgeden gerçekleşmişti hatırlarsanız.

Fab’ın bu kadar çok sevilmesinin arkasında yatan en büyük etkenlerden biri de kullanıcılarla olan iletişimi diyebiliriz. TheNextWeb’te çıkan haberde, şirket adeta neden kullanıcıların bu siteyi tercih ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

E-ticaret şirketlerinin e-posta listelerine girdikten sonraki süreç bazen kabusa dönüşebiliyor. Spam kaosuna girmiş gelen kutuları arasından, gerçekten işinize yarayan e-postalara ulaşmak bazen ciddi vaktinizi alabiliyor. Her ne kadar spam konusuna şirketler dikkat ettiklerini söyleseler de, bazı şirketlerin e-posta listesinden çıkmak, deveye hendek atlatmakla aynı zorlukta olabiliyor.

Fab, spam konusunda adete birçok girişime ders olabilecek bir uygulama yapıyor. Yayınlanan haberde, kullanıcı, üye olduğu Fab’ın e-posta listesini bir süre sonra takip etmekten sıkıldığını dile getiriyor. Listeden çıkmak için herhangi bir talepte bulunmayan kullanıcının, bir hafta boyunca Fab’dan gelen e-postaları açmamasının üzerine Fab, üyeye bir e-posta yolluyor ve bu postada: “Bir süredir, bizden gelen gönderileri açmadığını fark ettik. Gelen kutunu gereksiz yere doldurmak istemediğimiz için, seni e-posta listemizden çıkartıyoruz. Eğer tekrar listeye dahil olmak istersen, buraya tıklayabilir ve e-posta alma ayarlarını güncelleyebilirsin” şeklinde bir ifadeye yer veriyor.

Fab’ın yaptığı bu davranış, üyelerine verdiği değeri açıkça gösteriyor. E-posta pazarlama ile kullanıcılarını boğup, sadece satışı düşünmek yerine kullanıcıya ihtiyacı olduğu ürünleri sunmak bir şirketin değerini daha da artırıyor. Spam konusunda Fab’ın yaptığı bu jestin, yeni girişimler ve büyük e-posta listesine sahip olan firmalarca dikkate alınması gerekli.

Fab’ın kullanıcıya gönderdiği e-postayı aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

fab mailSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Burası Türkiye kardeşim burada kimse bir e-posta üyeliğinden kolay kolay çıkamaz önce biraz sürünmesi lazım, mesela günde bir defa gelen maili açmadan silmeli ki bir sonraki sefere aynı gün 2 den fazla göndersinler :).

Fikrini söyle

*