14 Kasım 2018

Facebook’un Son Çeyrek Raporunda Mobil Pazarlamanın Önemi

Facebookun son çeyrek raporunun şifresiFacebook neredeyse her gün online dünyanın, popüler haberlerine konu oluyor. Bunda şirketin kullanıcı sayısındaki yüksek rakamlar da önemli rol oynuyor haliyle. Facebook sosyal paylaşım sitesi olarak başladığı hayatına online reklam pazarına girerek aslında hizmet tanımına değişik bir anlam kazandırdı. Online reklam pazarında çok geçmeden en güçlüler klasmanında kendine yer bulan şirket, yeni açıkladığı rapora göre 2012 yılının son çeyreğini 1.585 milyar dolar gelirle kapattı.

Mobil kullanıcı masaüstü kullanıcısını geçti!

Şirketin açıkladığı ekonomik verilerin yanı sıra dikkat çeken diğer bir nokta ise mobil kullanıcılarının masaüstü kullanıcılarını geçmesi. Facebook şu anda toplamda 1.06 milyar kullanıcıya ulaşmış durumdayken toplam kullanıcının 680 milyondan fazlasını ise mobil olarak oturum açan üyeler oluşturuyor. Bu da geçen sene aynı dönemdeki mobil kullanıcının %57 oranında arttığını gösteriyor.

Yakın zamana kadar Facebook’un orantısız büyüyen mobil kullanıcılardan gelir sağlayacak hiçbir olanağı yoktu. 2012 Haziran’ında yayınladığı ilk uygulama, sponsorlu hikayeler olarak karşımıza çıktı. Mobil reklam gelirlerinin hiç de azımsanmayacak katkı yaptığını dile getirircesine ilk uygulamanın ardından Facebook, Ağustos ayında ikinci projesi olan ürün tanıtım uygulamasını geliştirdi. Arka arkaya gelen uygulamaların başarısının, mobil kullanıcıların artarak masaüstü kullanıcılarını geçmesine ön ayak oldu diyebiliriz.

İlgili Haber: “E-Ticaret Siteleri İçin Facebook Reklamları”

Mobil pazarlama uygulamalarının, mobil kullanıcıların sayısını artırması kuşkusuz mobil reklam uygulamalarından elde edilen gelire de yansıyacaktı, yansıdı da. Açıklanan verilere göre mobil reklam ürünlerinden elde edilen gelir, toplam reklam gelirlerinin %23’ünü oluştururken, son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre mobil pazarlama gelirlerinde %14’lük  bir artış olduğunu gösteriyor.

Verilerden de anlaşılacağı üzere mobil ticaret giderek gelişiyor. Akıllı telefon ve tablet uygulamaları bulunan e-ticaret siteleri Facebook’un açıkladığı rakamlara ulaşamasalar da mobil uygulama getirilerinin yükseldiğini inkar etmeyeceklerdir.  Online perakendecilik yapan hemen herkesin internet hizmetlerinin yanında ivedilikle mobil hizmetlerini devreye sokması gerekiyor. Tüketiciler, Facebook’un açıkladığı verilerden de anlaşılacağı üzere, kendilerini daha özgür kılan mobil uygulamaları diğerlerine tercih etmeye başladı bile.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*