14 Aralık 2018

Facebook 2014 Video İstatistiklerini Paylaştı

Tüm dünyada ve özellikle mobil cihazlarda fotoğraflardan emojilere, stickerlardan videolara kadar evrensel bir görselliğe kayış gözlemlediğimiz şu günlerde Facebook, söz konusu trendle ilgili bazı istatistikler paylaştı. Buna göre Facebook üzerinde yalnızca iki yıl içinde mobil cihazlarda video izlenme oranı %532 artarken (kaynak: eMarketer) tüm mobil videolarda bu oranın 2013 ile 2018 yılları arasında 14 kat artması bekleniyor (kaynak: Cisco Systems).

Diğer Facebook Video İstatistikleri:

  • Geçtiğimiz yıl içinde, kişi başına yapılan video paylaşımları dünya genelinde %75 arttı
  • Haber Kaynağı’nda insanlar ve firmalar tarafından paylaşılan video sayısında yıllık 3.6 kat artış gözlendi
  • Tüm dünyada Facebook video izlemelerinin %65’i mobil cihazlarda gerçekleşiyor

Yalnızca ABD’ye baktığımızda ise, kişi başı video içerik paylaşımının %94 arttığını görüyoruz. Yani neredeyse geçen yıla oranla kullanıcılar Facebook’ta iki kat daha fazla video paylaşıyorlar. Facebook’a ayrıca her gün ortalama 350 milyon fotoğaf yükleniyor.

Facebook’un satın aldığı Instagram tarafına bakacak olursak, 300 milyon aktif kullanıcı her gün toplamda, ortalama olarak 70 milyon fotoğraf ve video paylaşıyor.

Video ve görsel içeriği paylaşmayı bir kenara bırakıp, bunların tüketilmesi konusuna odaklandığımızda, Haziran 2014 tarihinden beridir Facebook üzerinde günde 1 milyar video seyredildiğini görüyoruz. Yine ortalama olarak bir kullanıcı, Facebook’u her açtığında 1 video mutlaka seyrediyor. ABD’li kullanıcılar, mobilde harcadıkları zamanın beşte birini ya Facebook ya da Instagram’da geçiriyorlar. Bu da, yine Cisco Systems tahminlerine göre toplam mobil veri trafiğinin %69’una denk geliyor.

Son olarak, Facebook’un araştırmasına göre kullanıcıların %76’sı yeni videoları Facebook üzerinden keşfediyorlar ve bu keşiflerini yine Facebook veya Instagram üzerinden arkadaşları ile paylaşıyorlar.

Video reklamları ile tüketici araştırmalarında, erken gözlemlere dayanarak markalar için en iyi uygulama örneklerini içeren blog yazısını buradan okuyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*