21 Kasım 2018

Facebook Clickbait İçeriklere Savaş Açtı

Bu hafta sonu Facebook, içerik hakkında hiç bir bilgi vermeden yalnızca başlık ile kullanıcının dikkatini çelen içerikleri ayıklamaya başladı.

Hafta sonundan beridir, kullanıcıların bağlantıya tıklamalarını isteyen ama bağlantının önizlemesini koymayan içeriklerin büyük kısmı, kullanıcıların haber akışlarında görülmemeye başladı. Uygulama henüz tüm Facebook çapında yaygınlaşmadı ama yaygınlaşması an meselesi.

“Clickbait” denilen bu tür içerik göstermeden yalnızca başlık ile ilgi çekmeye çalışan paylaşımları engellemeye çalışan Facebook, içerik kalitesini arttırmayı hedefliyor. Bunun için iki yöntem kullanıyor:

Kullanıcı, bağlantıda verilen içeriği Facebook dışında ne kadar uzun süre boyunca okuyor veya görüntülüyor. Eğer kullanıcı içeriği görüntülemek için zaman harcıyorsa Facebook, bunun haber akışında görüntülenmeye değer bir içerik olduğuna karar veriyor. Eğer kullanıcı bağlantıya tıkladıktan hemen sonra Facebook’a geri dönüyorsa, Facebook bağlantının clickbait olduğuna karar veriyor.

Bağlantıya giden tıklamalar ile, beğeni, paylaşım ve yorum oranlarını karşılaştırıyor. Beğeni, yorum ve paylaşımların fazlalığı, içeriğin kaliteli olduğuna işaret ediyor.

Facebook bir başka güncellemesinde de kendi bağlantı paylaşım yöntemine ağırlık verecek ve haber akışında bu tarz bağlantıların görüntülenmesine öncelik verecek. Yani, Facebook’un otomatik yaptığı ön izlemeli bağlantılar yerine kısaltılmış bağlantılar kullanıyorsanız veya bağlantılarınızı görsellerin yorum bölümlerinde veriyorsanız, Facebook görünürlüğünüz çok büyük şekilde olumsuz yönde etkilenecek.

Facebook’un bu konuları ele aldığı blog makalesine buradan ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*