19 Kasım 2018

Facebook, Collections ile E-Ticarete Burnunu Soktu

Facebook, şu sıralar kullanıcıları e-ticarete yöneltmeyi planlayan bazı yenilikleri test ediyor. E-ticarete ilk kez bu kadar ciddi bir şekilde yönelen Facebook, Collections (koleksiyonlar) adındaki yeni özelliğiyle perakendeciler, Facebook üzerinde fan sayfalarında ürünlerini sergileyebilecekler. Kullanıcılar da bu ürünlerin üzerine geldiklerinde Want (İstiyorum), Collect (Al) ve Like (Beğen) şeklindeki üç farklı seçenekle karşılacaklar.

Facebook’un deneme aşamasındaki bu özelliğini şu an 7 büyük e-ticaret şirketiyle beraber test etmekte. Bu şirketler ise Michael Kors, Pottery Barn, Wayfair, Victoria’s Secret, Neiman Marcus, Smith Optics and Fab.com.

Bir şirket Koleksiyonlar adı altında birkaç ürünü kendi fan sayfasında paylaştığında, Facebook bu sayfayı takip eden kullanıcıların birçoğunun haber kaynağı (news feed) sayfasında bu firmanın yeni bir koleksiyon paylaştığını bildirecek. Facebook’un bunu yapmasındaki amaç, kullanıcıların Facebook sayfalarını açtıklarında ilk karşılarına çıkan sayfanın haber kaynağı sayfası olması.

Kullanıcılar, bu koleksiyonların bulunduğu iletilere tıkladıklarında karşılarına ürünün tam ekranda görseli çıkacak ve sayfayı aşağı kaydırarak diğer ürün görsellerine de göz gezdirebilecekler.

Bu açılan ekranın sağ tarafında ürünün adı, onun altında şirketin adı ve şirketin adının altında da ürünün satın alma linki bulunacak. Bu linke tıklayan kullanıcılar doğrudan perakendecinin internet sayfasına yönlendirilecekler. Facebook’un sözcüsü, şu an bu trafikten dolayı bir Facebook’un bir ücret talep etmediğini söyledi.

Facebook’un yenilikleri bu kadarla da bitmiyor. Yazımızın başında ikisi yeni olmak üzere üç farklı yeni seçenek sunacağından bahsetmiştik. Kullanıcılar, şirketlerin koleksiyon sayfalarına tıkladıklarında açılan pencerenin sol tarafında ise üç farklı seçenekle karşılacaklar. Collect, Want ve Like. Kullanıcılar bu butonlara tıkladıklarında kendi sayflarında bu ürünleri kendi arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Butona tıklandıktan sonra ise bir pencere açılıyor ve orada eğer Want’a (iste) tıklanmışsa, “Neden bu ürünü istiyorsunuz?” diye bir soru ile karşılaşıyor ve kullanıcı da “Bu ürünü evimin mutfağında kullanmak hoşuma gider” gibi bir cümle ile sayfasında paylaşıyor. Facebook bu özelliklerle ile kullanıcılara “istek listeleri”, “moda” ya da “ev dekorasyonu” gibi listeler yaratma fırsatı sağlıyor. Facebook geçtiğimiz günlerde Gift özelliğini piyasaya çıkartarak, kullanıcılara yeni bir özellik daha sunmuştu.

E-ticarete oldukça yarar sağlayabilecek bir özellik olan bu koleksiyonlar, son zamanlarda öne çıkmaya başlayan Pinterest’in “pin” (iğnele) özelliğine de oldukça benziyor. Kullanıcılar Pinterest üzerinden bir şirketin sayfasına girip orada beğendikleri ürünleri pinleyip kendi panolarını oluşturabiliyor. Ayırca o resimlerin altına da “bu ürünü evimin mutfağında kullanmak isterim” gibi başlıklar da ekleyebiliyorlar. Pinterest sayfalarında ürünlerin satış sayfasına yönelten linklerde koyulabiliyor.

Facebook’un bu yeni özelliğini de göz önüne aldığımızda, internet kullanıcılarının aklına şu soru gelebilir; “Ben sosyal ağları ne için kullanıyorum?” Kullanıcılar, sosyal ağları arkadaşlarıyla paylaşımlarda bulunup, akıllarından geçenleri yazmak ya da fotoğraf paylaşmak için mi kullanıyorlar yoksa sosyal ağları e-ticaret şirketlerini takip edip, bu mecralar sayesinde online alışveriş yapmak için mi kullanıyorlar? Son zamanlar da Facebook’un e-ticarete olan eğilimi, kullanıcıların bu sosyal platformları ne amaçla kullandığını da etkilemeye başladığını söylemenin yanlış olmayacağını düşünüyorum. Bu tür yaklaşımların sektöre olumlu etkiler getirdiğini aşikar; fakat kullanıcıların sosyal ağ düşüncesiyle ne kadar örtüştüğü de ayrı bir tartışma konusu olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*