13 Kasım 2018

Facebook EdgeRank Nedir?

FacebookBir Facebook kullanıcısının, hesabına giriş yaptıktan sonra ilk baktığı yerdir haber kaynağı. Arkadaşlarınızın ve beğendiğiniz sayfaların anlık güncellemelerinin aktığı bu sayfada yer alan her hikaye Facebook tarafından “Edge” olarak adlandırılıyor.

Günlük iletişim kanallarımızın en birincil duraklarından birisi haline gelen Facebook’ta, söz konusu bir mesajı gönderen veya alan kullanıcıya ek olarak, çoğunluğunu marka sayfalarının oluşturduğu üçüncü kişiler tarafından yaratılan diğer içerikler neticesinde gereğinden fazla mesaj ve içerik kirliliği meydana gelebiliyordu. İşte, hem bu içerik kirliğinin önüne geçmek, hem de kullanıcıları ilgi alanlarının dışındaki içeriklerden korumak amacıyla Facebook bir algoritma geliştirme yoluna gitti: “EdgeRank

İlgili Yazı: E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

EdgeRank, haber kaynağında hangi içeriğin görüntüleneceğine karar veriyor

Kabaca bakarsak EdgeRank’i, Facebook tarafından geliştirilen ve hangi içeriğin, hangi kullanıcıya gösterileceğine karar veren bir algoritma olarak tanımlayabiliriz. Algoritma sıkıcı ve ilgi çekme potansiyeli olmayan hikayeleri algılayıp oldukça az sayıdaki kullanıcıya gösterebiliyor. Tıpkı diğer birçok sosyal medya kanalı gibi, Facebook’u da öncelikli pazarlama ve iletişim kanalı olarak değerlendiren markaların fan sayfalarındaki etkileşim, bu algoritma neticesinde gözle görülür bir düşüş yaşadı. Peki, işletmeler “EdgeRank” kuralları dahilinde ne gibi içeriklerle daha fazla kişiye ulaşabilirler? İsterseniz gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

EdgeRankBazı kaynaklarda belirtildiğine göre her bin Facebook güncellemesinden yalnızca yüzde 0.2’si kullanıcıların haber kaynaklarında gösteriliyor. Bu demek oluyor ki, eğer sizin markanızın Facebook’ta 100 bin fanı varsa, oldukça az bir kısmı sizin içeriklerinizi haber kaynağında görecek. EdgeRank belirlenirken üç önemli değişken olduğu ifade ediliyor: Affinity Score, Edge Weight ve Time Decay.

Affinity Score

Affinity Score aslında Facebook’un EdgeRank algoritmasını etkileyen en önemli faktörlerden. Bu özellik, kullanıcıların arkadaşları veya beğendiği sayfalarla nasıl bir ilişki içerisinde olduğuna, yakınlık derecesine ve o kişi veya markanın sayfasının gönderileriyle olan etkileşimine bakıyor. Yani özetle, sıklıkla beğendiğiniz kişilerin içerikleri haber kaynağınızda daha fazla yer alıyor.

Edge Weight

Edge Weight, Facebook’taki içerik türlerinden her birine verilen addır. Burada paylaşılan içeriğin türüne göre, haber kaynağında görüntülenme ihtimaliniz artar veya azalır. Fotoğraflı paylaşımların daha fazla etkileşim getirdiğine dair birçok göstergenin bulunduğunu da belirtelim.

Time Decay

Herkes sosyal medyadaki içeriklerin olabildiğince güncel ve yeni olmasını ister. En kaliteli içeriğin çekiciliği bile oldukça kısa bir süre sonra bitecektir.  Facebook’un EdgeRank algoritması da içeriklerin post edilme saatine göre bir listeleme yaptığı gibi, ayrıca önceden yüksek etkileşim almasına karşın bir içerik zaman geçtikçe haber kaynağının alt sıralarında kayboluyor.

Fan Sayfamı Edge Rank’e uygun olarak nasıl optimize ederim?

Algoritmayı içeriğinizin ilginç olduğuna inandırmanız oldukça zor.  Hayranlarınızın daha çok beğeni ve yorum bırakması için kendi içeriğinizi yeniden yazmak ve güncellemek daha kolay.

Ciddi ve daha kurumsal bir imajı olan basın bültenlerinizi alıp, hayranlarınızın ilgisini çekecek sorulara dönüştürün. Bu doğrultuda hazırladığınız içerikler neticesinde elde edilecek tüm bu beğeni ve yorumlar; sayfanız ve hayranlarınızla aranızdaki Affinity Score‘unuzu yükseltecek, hayranlarınızın haber kaynağında beliren statü değişikleri, görünme ihtimalinizi daha da artıracaktır. Bunun yanında paylaştığınız içeriklerin görsellerle desteklenmesine dikkat edin ki bu da Edge Weight‘inizi etkileyecektir.

Son olarak ise Time Decay‘e dikkat ederek takipçileriniz için en doğru zamanda içerik paylaşın. Bunu da ancak birkaç farklı deneme yanılma yolu ile yapabilirsiniz çünkü her fan sayfasının farklı bir kitlesi bulunur ve bu farklı kitleler de farklı zamanlarda farklı tip postları beğeniyor olabilir. Sabah saatlerinde daha aktif olan fanlar için sabahları içerik paylaşmak daha fazla görünme oranı yakalamanın yanı sıra Affinity Score’unuzu da artırma ihtimalinizi yükseltir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*