13 Kasım 2018

Facebook Etkileşim Oranını Ölçmek İçin 3 Formül

facebook etkileşim formülü600
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Sosyal medya yönetimi markaların pazarlama stratejileri için önemli bir konu haline gelmiş durumda ve etkileşim oranları da bu mecra için belirlenen stratejinin başarısını ortaya koyan en önemli kriter. Facebook fan sayfasındaki etkileşimin beklenenden az olması halinde markaların ve sayfa yöneticilerinin bazı değişikliklere gitmelerinde fayda var; çünkü aynı stratejiyle yola devam etmek para ve zaman kaybına yol açacaktır.

Etkileşim oranını hangi kriterler belirler peki? Aslında bu konu her marka için farklı olabilir; çünkü her markanın içerik anlayışı ve paylaşım şekli birbirinden farklı olacağı için her markanın ihtiyacı da farklı olarak ele alınabilir. Kimi markalar daha çok “beğeni”, “paylaşım” ve “yorum” almaya çalışırken, kimi markalar sayfaları hakkında konuşanları temel alabilir. Bu durumda da baz alınması gereken kriterlerin değerleri değişiyor.

Facebook’un değişen istatistikleri özelliğiyle beraber birçok veriye ulaşabilen sayfa yöneticileri bu veriler doğrultusunda bir plan ve strateji oluşturabilirler. Bunun yanı sıra buradaki bilgilerin yer aldığı diğer formülleri de ele alarak etkileşim oranınızı ölçümleyebilirsiniz.

Formül 1:

Birinci formülde temel kriterler olarak beğeni, yorum ve paylaşım ele alınabilir. Gün içindeki toplam beğeni, yorum ve paylaşımı, toplam takipçi sayısına bölüp çıkan sonucu 100 ile çarparak günlük etkileşim oranınızı bulabilirsiniz.

Bu oranı günlük, haftalık ya da aylık olarak hesaplayabilmeniz mümkün. Bu oranı ölçümlerken toplam erişilen fan sayısına da bakılabilir; ama toplam erişilen kitlenin bu içeriği ne kadar gördüğü ve etkileşime girdiği hakkında detaylı bir bilgi olmamasından dolayı, toplam erişilen kitle ele alındığında bu formül net bir sonuç sunmayabilir.

Formül 2:

İkinci formül ise sayfa hakkında konuşanları temel alıyor. Formül 1’e kıyasla daha kolay uygulanabilecek olan bu uygulamada istatistik sayfaları arasında veri toplamak isteyenler bu formülden yararlanabilir.

Haftalık olarak değişen sayfa hakkında konuşanlar sayısı, sizin sayfanız üzerinden ya da ana sayfadaki akış üzerinden iletilerinizle etkileşime girenler değerlendirilerek belli oluyor. Bu da sayfanızdaki iletilerin ne kadar görüldüğüne dair bir fikir veriyor. Bu formülü uygulamak için sayfa hakkında konuşanların sayısını toplam takipçi sayınıza bölüp 100 ile çarpmanız gerekiyor.

Beğeni, yorum ve paylaşım değerlerini ele almadan iletilerinizin kaç kişiye ulaştığını ve nasıl bir etkileşim yarattığını bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

Formül 3:

Son formülde ise haftada ortalama kaç kişiye ulaşıldığı devreye giriyor. Bunun için yeni istatistikler sayfasında biraz araştırma yapmanız gerekiyor ki eğer Facebook’a paralı reklam veriyorsanız bu raporları hazırlayıp detaylı bir şekilde incelemenizde yarar var. Aksi takdirde bütçenizi boş yere harcayabilirsiniz.

İstatistikler sayfasında her postun kaç kişiye ulaştığına bakabilir ya da gönderi erişimlerinden ücretli veya ücretsiz olarak kaç kişiye ulaşıldığını hesaplayabilirsiniz ve bir iletiniz daha az/çok kişiye ulaşabileceği için tüm hepsine bakıp haftalık bir sonucu ele alabilirsiniz.

Böylelikle sayfanızın ne kadar kişiye eriştiğini görebilirsiniz. Bu erişim sonucundaki etkileşim oranını hesaplamak içinse sayfa hakkında konuşanlar sayısını haftalık toplam erişilen kişi sayısına bölüp 100 ile çarpmanız gerekiyor.

Erişilen kişi sayısını haftalık olarak ele almamızın sebebi ise sayfa hakkında konuşanlar sayısının haftalık olarak değişme göstermesi. Bu formülü haftanın belli bir gününde her hafta hazırlayarak etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.

Facebook’un yeni istatistik güncellemesi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Osmn der ki:

    sefamerve.com u inceleyin bence, Dunyanın en basarılı sosyal ticaret sitesi secilmis. Ne yaparlar nasil yaparlar bilmiyorum ama ders olarak okutulmaya başladı.

Fikrini söyle

*