19 Kasım 2018

Facebook Fan Sayfalarında Bilmediğiniz 8 Özellik

Sosyal medya günümüzde pazarlamanın olmazsa olmazları arasına girdi dersek yanlış olmaz. Özellikle kullanıcı sayısının fazla olmasından dolayı sosyal ağlar arasında markaların en çok tercih ettikleri platform ise Facebook olarak öne çıkıyor.

Facebook kullanım ipuçları ve reklam modellerinden sosyal medya kullanım rehberlerimizde bahsetmiştik. Bunların yanı sıra markaların Facebook fan sayfalarındaki kapak fotoğrafı kullanımı da bu pazarlama yöntemleri arasında kullanılabiliyor.

Bunların dışında fan sayfalarında çok fazla kişinin kullanmadığı bazı özellikler de bulunmakta ve bu yöntemler bazen gözden kaçırılabiliyor ya da unutulabiliyor.

Bu arada not düşelim: Aşağıdaki görseller, Facebook’un Temmuz 2013 ortası itibarıyla (yani birkaç gün önce) yaptığı son güncelleme ile beraber ortaya çıkan değişiklikleri ele alıyor.

Yani örneğin aşağıdaki ilk madde olan “sayfa yöneticilerini gösterme” fonksiyonu Temmuz 2013’ten önce farklı bir şekilde kullanılıyordu. Aşağıdaki görseller ve adımlar ise en son Facebook güncellemelerini içeriyor.

Sayfa yöneticilerini “hakkında” bölümünde gösterebilirsiniz

Markanızın Facebook fan sayfasını yöneten kişileri, şirketinizle ilgili bilgilerin yer aldığı “hakkında” sayfasında gösterebilirsiniz. Böylelikle bu sayfayı ziyaret eden tüketiciler sayfayı yönetenleri ve bu sayfanın mekanik bir şekilde işlemediğini görebilirler.

Bu ayarı yapmak için fan sayfanıza yönetici olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1

featured 1

Adım 2

featured 2

Adım 3

Bu adımda açılan sayfada, sayfa yöneticileri ve içerik yöneticilerinin arasından istediklerinizi seçebilirsiniz. Bu kişileri seçip kaydettikten sonra, seçili kişiler markanın “hakkında” sayfasında görünecek.

featured 3

Adım 4

Bu adımda ise sayfanızda görünmesini istediğiniz diğer fan sayfalarını seçebilirsiniz. Tabii ki bunu yapmak için markanızın profili seçiliyken, Facebook üzerinde başka marka veya kişilerin sayfalarını beğenmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra yukarıdaki ilk iki adımı tekrarladıktan sonra görseldeki seçili alana tıklayıp profilinizde hangi sayfaları beğendiğinizi gösterebilirsiniz. Bu markalar şirketinizin anlaşmalı olduğu firmalar olabilir, böylelikle takipçileriniz hangi şirketlerle iş yaptığınızı görebilir.

featured 4

Gönderilerinizi ileri bir tarihe senkronlayabilirsiniz

Facebook içerik takviminizi hazırladınız ve bu iletileri ileri bir tarihe senkronlamak istiyorsanız, fan sayfanız üzerinden bunu yapabilirsiniz. Buffer ve Hootsuite gibi sosyal medya planlama programları da benzer bir özelliği sağlıyor; ancak sadece Facebook üzerinden ileri tarihli paylaşımlar yapmak istiyorsanız bunu doğrudan fan sayfanızdan yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için normal bir ileti girer gibi, yazmak istediğiniz içeriği ve görseli “yeni ileti” kutusuna girdikten sonra, kutunun sol alt kısmında bulunan saat ikonuna tıklayıp yılı, ayı, günü ve saati belirleyerek ileri bir tarih için bu gönderileri senkronlayabilirsiniz. Eğer zamanladığınız gönderi üzerinde değişiklik yapmak ya da silmek isterseniz üst bölümdeki sayfayı düzenle bölümünün altındaki “hareketler dökümünü kullan” bölümüne girerek ulaşabilirsiniz.

Adım 1

zamanlı gönderi

Adım 2

zamanlı gönderi

Bazı iletileri sayfanın başına sabitleyebilirsiniz

Fan sayfanızda paylaştığınız kampanya veya fırsatlarınızla ilgili bir gönderiyi sayfanızın en başında sabitleyebilirsiniz. Böylelikle sayfanıza gelenler ilk olarak bu gönderiyi görecekleri için kampanyalarınızdan haberdar olabilirler. Tabii ki bu gönderileri belli aralıklarda değiştirmek gerekli, aynı iletinin uzun süre orada durması sayfanın güncellenmediği izlenimi yaratabilir.

Bunu yapmak için gönderi kutusunun sağ üst köşesindeki küçük oka tıkladıktan sonra aşağıdaki işlemi yapmak yeterli. Sabit gönderiyi kaldırmak için yine aynı oka tıkladıktan sonra başa tutturmayı kaldır demeniz yeterli olacaktır. Gönderiniz üste sabitlendiğinde, iletinin sağ üstünde turuncu bir şerit belirecek.

Başa tuttur

İletileri büyük bir şekilde öne çıkartabilirsiniz

Fan sayfaları sağ ve sol kolon olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor ve gönderiler bu alanların ölçülerine göre optimize olarak sayfalarda görünüyor. Facebook’un “öne çıkar” özelliği ile bazı gönderilerinizi büyük bir şekilde fan sayfanızda gösterebilirsiniz. Böylelikle bu gönderiler sayfa içinde takipçilerin dikkatini* çekebilir. Bunu yapmak için yine görsel/ileti kutusunun sağ üst köşesindeki oka tıkladıktan sonra aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Öne çıkarma işlemini yapmak için yine bu işlemleri tekrarlamanız gerekecek.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, isterseniz sayfanın üstüne tutturma ve öne çıkarma işlemini aynı anda kullanabiliyor olmanız. Böylelikle sayfanın en üstüne sabitlenmiş öne çıkan bir görseliniz ya da iletiniz olabilir.

Adım 1

fotoğrafı öne çıkar

Adım 2

fotoğrafı öne çıkar 2

Fotoğrafları yeniden konumlandırabilirsiniz

Kimi zaman iletilerde paylaşılan görseller, fan sayfalarında tam ortalanmıyor ve görselde öne çıkarılmak istenen mesaj veya ürün tam olarak ilk anda takipçinin gözüne çarpmıyor. Bu nedenle iletinizde yer alan görselin öne çıkan görüntüsünü sağ-sol/aşağı-yukarı olarak tekrar konumlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için yine iletinin sağ üst köşesindeki oka tıkladıktan sonra aşağıdaki adımı izlemeniz gerekiyor.

yeniden konumlandırma

Linkler için dışarıdan görsel ekleyebilirsiniz

Bu özellik Facebook’a yeni geldi demek yanlış olmaz. Fan sayfanızda sadece bir link paylaşmak istediğinizde, öne çıkan görselde, yazının içindeki görsellerden birini seçebiliyordunuz; ancak yeni gelen özellikle beraber burada öne çıkan görsel için bilgisayarınızdan bir görsel yükleyebileceksiniz. İleti kutusuna paylaşmak istediğiniz linki girdikten sonra aşağıdaki işlemi yaparak, görseli buraya yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yazı metninin üzerine tıkladığınızda metnin üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz.

görüntü yükle

Hızlı bir şekilde iletilerinizin kaç kişiye ulaştığını görebilirsiniz

Fan sayfanızda paylaştığınız içeriklerin kaç kişiye ulaştığını Facebook istatistik sayfasına girmeden görebilirsiniz. Gönderilerin altında yer alan “Bu gönderiyi … kişi gördü” seçeneğinin üzerine geldiğinizde organik ve ücretli olmak üzere o iletinin kaç kişi tarafından görüntülendiğini görebilirsiniz.

viral organic

Sizin profilinize gönderi yapanların paylaşımlarını görebilirsiniz

Fan sayfaları ister sadece markanın ileti gönderebileceği ister hem marka hem de takipçilerin ileti gönderebildikleri şekilde ayarlanabiliyor. Eğer takipçilerin ileti göndermesine izin verilmiş bir sayfanız varsa takipçilerinizin yolladıkları iletilerin hepsini görebilirsiniz. Bu pencere genellikle ana sayfada ilk postunuzun yan tarafındaki kolonda görülebilir bir şekilde durmakta.

başkalarının postlarıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*