16 Kasım 2018

Facebook Gifts ile Sosyal Ticarette Hediye Dönemi

Facebook’un, Perşembe günü duyurduğu yeni “Gifts” özelliğiyle, kullanıcılar birbirlerine site üzerinden hediye kartları gönderebilecek. Sosyal paylaşım sitelerinin çehresini tamamen değiştirebilecek devrim niteliğindeki bu hamle ile Facebook, bir bakıma e-ticarete de adım atmış oluyor.

Facebook aslında, geçtiğimiz Mayıs ayında hediye sitesi Karma’ya 80 milyon dolar yatırım yaparak, bu alanda atacağı büyük adımların da sinyalini vermiş oldu. Facebook‘un bugüne kadarki en büyük satın almalarından olan Karma; çevrenizdeki insanların hayatlarında önemli günleri önceden haber verip, onlara hediyeler göndermenize yardımcı olan sosyal bir uygulama olarak öne çıkıyordu.

Bugünlerde ise Facebook, kurum tarihinde mihenk taşı olabilecek yeni uygulaması “Gifts”i Karma altyapısı kullanarak sistemlerine entegre ettiğini duyurdu. Bu uygulama ile Facebook kullanıcıları; yeme-içmeden, tekstile kadar yüzlerce çeşit ürünü satın alıp, bir arkadaşına hediye edebilecek. Her satış üzerinden bir miktar komisyon alması beklenen Facebook, “Gifts” uygulamasının şimdiden sadece birkaç ABD şehrinde ve Android cihazlarda kullanılabilir durumda olduğunu, yakın zamanda ise iOs versiyonunun aktive edileceğini bildirdi.

Sistemin nasıl işlediğine bir göz atarsak; arkadaşına bir hediye almak isteyen kullanıcı, siteden seçtiği bir ürünü, içerisine eklediği özel bir mesaj ile beraber -ister özel, isterse de diğer kullanıcılarında görebileceği bir şekilde- duvarında paylaşıyor. Hediye kartını gören diğer kullanıcı; iletişim bilgilerini doldurduktan sonra; isterse ürünün renk, boyut gibi özelliklerini kendisi seçip, teslimat sürecini başlatıyor. Ödeme işleminin site üzerinden yapılacağı uygulamadaki diğer detaylar önümüzdeki günlerde belli olacak.

Hediye kartı pazarının sadece ABD’de 100 milyar dolara ulaştığının bilincinde olan sosyal ağ, attığı bu adım ile bir bakıma online perakende dünyasının devleri olan Amazon ve eBay‘e de rakip hale gelmiş oldu. Hali hazırda 800 milyondan fazla kullanıcısının tüm kişisel bilgilerini elinde tutan Facebook, bu yeni özelliğiyle bir de üyelerinin kredi kartı bilgilerine ulaşmış olacak.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, hediye olarak sitede kendi ürünleri satmaları amacıyla daha fazla ortak aradıklarını belirtti. Ancak hali hazırda cupcake ve Starbucks hediye kartları sisteme şimdiden dahil olmuş durumda. Her gün milyonlarca insanın Facebook üzerinden, birbirlerinin özel günlerini kutladığını hesaba katarsak, bu yeni “Gifts” özelliğinin de yakın zaman içerisinde oldukça popüler olacağını öngörebiliriz.

Facebook’un yayınladığı videodan Gifts uygulamasını daha yakından tanıyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*