22 Kasım 2018

Facebook Graph Search, E-ticaret Siteleri ve Markalar İçin Ne Anlama Geliyor?

Facebook‘un Türkiye saatiyle dün akşam duyurduğu ve Graph Search ismi verilen yeni “arama” özelliği, bazılarının inovatif oluşuna gönülden inandığı bazılarının ise “hisse sahiplerinin gönül yaylarına oynuyorlar” diye düşünmesine sebep olan bir gelişme olarak gözüküyor.

Henüz beta aşamasında olduğu ve kullanıma bile açılmadığı için hakkında şöyledir ya da böyledir demek mümkün değil ancak şu ana kadar anlaşıldığına göre markalar başta olmak üzere e-ticaret siteleri için de Graph Search’in üzerinde durulması gereken bir özellik olduğunu iddia etmek mümkün.

Öncelikle belirtmek isterim: Facebook’un arama motoru özelliğini edinmesiyle Google’ın tahtının sallanacağı üzerine geçtiğimiz 1-2 yıl içinde epey iddialar bulunuluyordu. Bu iddianın gerçek olması için ise ihtiyaç duyulan şey kullanıcıların web sayfaları değil de Facebook’un içinde yaşaması ve içerik üretmesi ve aslında bunun da orta vadede pek mümkün olmadığını iddia edebiliriz. Öte yandan Google’ın arama mekaniklerinden sıyrılıp düşündüğümüzde yeni bir arama alışkanlığı oluşturabilecek olan sosyal etmenler ve Graph Search’ü geliştiren Google’un iki eski çalışanın varlığı da gözardı edilemez. Google’dan önce kimse Google gibi düşünemediği için Google bugün bildiğimiz Google oldu. Benzer bir devrim Facebook için kısa vadede geçerli değil ama öyle görünüyor ki Facebook’un da kısa zamanda bir yerlere kaybolacağı yok.

Ama bütün bunlar bir kenara, mevzunun aslında tamamen yeni bir reklam kanalı yaratmak ve reklamverenleri “Google’a değil, bize reklam verin. Bizimle daha iyi hedefleme yapmanız mümkün.” diyerek ikna etmek olduğu malum. O yüzden marka sayfaları da bu eksende düşünmek zorunda: “Kişilerin sosyal aramaları hangi yönde olabilir, hangi arama sonuçlarında markamız nasıl yer alabilir? ”

İşin henüz daha çok başındayız, o yüzden spesifik tespitlerdense genel değerlendirmeler yapmak daha mantıklı.

E-ticaret siteleri ve tabi aslında tüm markalar için Graph Search‘ün geleceğinde şu sorulara oynamak mümkün olabilir (kelimelerin kullanımı tahminidir):

  • Amaç: Arkadaşıma hediye alacağım, nasıl bir hediye almalıyım?
    Soru: Arkadaşım Cemal Emre Oypan hangi markaları beğeniyor?
  • Amaç: X markasını beğenenler Y markasını da beğeniyor mu, ona göre pazarlama stratejisi geliştirebiliriz?
    Soru: EticaretMag’ı beğenenler Webrazzi’yi de beğeniyor mu?
  • Amaç: E-ticaret şirketi için yeni çalışan arayışındayız, kiminle çalışmalı?
    Soru: X, Y ve Z e-ticaret şirketlerinde çalışan erkek Alfa kişileri kimler, Java biliyorlar (beğeniyorlar) mı?

Son olarak -her ne kadar fotoğraf ve kişisel bilgiler ile de sonuç veriyor olsa da- Graph Search’ün başarılı olması için gereken birincil etkenin sayfa beğenme alışkanlıkları olduğunu belirtmek gerekiyor. Facebook’un yeni arama mekanizması sayfaları istediği kadar iyi hedefleyip, crawl edebilir (tarayabilir) ancak arama sonuçlarını daha verimli kılacak olan şey kullanıcıların anlamlı sayfa beğenilerinde bulunması ve bunu gerçek hayatlarıyla paralel sıklıkta gerçekleştirme motivasyon ve yönlendirmesi ile karşılaşması.

Bu da markaların daha fazla beğeniye ulaşmak zorunda olması ve yani daha iyi içerik stratejisi ile daha etkili reklam yapması demek anlamına geliyor. Ek olarak özellikle Opengraph‘ın üzerine büyük bir yük bineceği (ve yani markaların Opengraph’i daha etkili kullanması gerektiği) de unutmamak gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*