17 Kasım 2018

Facebook Hafifletilmiş Uygulaması İle 3. Dünya Ülkelerini Hedefliyor

Facebook‘un Android üzerindeki toplam uygulama ekosistemine baktığımızda önümüze bir dev çıkıyor. Facebook, Facebook Messenger, Facebook Pages, Facebook Groups derken, tüm bunları yüklemek cep telefonumuzda yüzlerce megabayt yer kapladığı gibi, işlemci ve dolayısıyla pil zamanımızı da büyük ölçüde etkilemeleri, özellikle eski veya özellikleri düşük cep telefonu kullanıcılarında sorunlara sebep oluyor. Yüksek miktarlardaki veri kullanımı ise başka bir sorun.

Bu sorunlara çözüm olarak Facebook, özellikle halen 2G şebekeler kullanan üçüncü dünya ülkelerini hedefleyen yeni bir uygulamasını Google Play mağazasında görücüye çıkarttı: Facebook Lite.

facebook lite

Yalnızca 252 KB (0,25 MB) boyutundaki minik uygulama, Facebook’un tüm işlevlerini yerine getirdiği gibi, çok daha az işlemci, RAM ve veri trafiği kullanıyor. Dolayısıyla cep telefonu pillerinin de daha uzun süre kullanılabilmesini sağlıyor. Henüz gelişmekte olan üçüncü dünya ülkeleri için bu özellikle çok önemli, çünkü çoğumuzun kullandığı modern akıllı telefonlar bu ülkelerde kullanılamıyorlar. Sebebi ise, basitçe yeterli veri iletimi altyapısının bulunmaması ve ülkenin ekonomik durumunun pahalı akıllı telefon pazarını kaldıramaması.

Screenshot_2015-01-28-14-41-03Facebook Lite uygulaması, şimdilik yalnızca Bangladeş, Nepal, Vietnam, Nijerya, Güney Afrika, Sudan, Sri Lanka ve Zimbabwe için resmi olarak indirilebiliyor. Resmi olarak dememizin sebebi, internette bir çok sitede uygulamanın APK dosyasını ayrıca bilgisayarınıza indirip, daha sonra telefonunuza bu dosyayı atarak çalıştırabiliyor olmanız. Yani uygulama çalışmak için değil, yalnızca Google Play mağazasından indirilmek için bu ülkeleri kıstas koşuyor.

Grup kurmaktan, sayfa yönetimine, mesajlaşmadan fotoğraf yüklemeye kadar Facebook’un tüm işlevlerini yerine getiren uygulama, yine Facebook’un açıklamasına göre aslında hala deneme aşamasında. Biz ETicaretMag ekibi olarak uygulamayı üçüncü parti internet sitelerinden indirip denedik ve memnun kaldık.

Üçüncü dünya ülkelerinde sosyal pazarlama

Gelişmekte olan ülkelerde e-ticaret yatırımlarının önündeki büyük engellerden biri internetin yaygın olarak kullanılamaması. Daha önce değindiğimiz Vietnam örneğinden hatırlayabileceğimiz gibi, bu ülkelerde interneti yaygınlaştırmanın en iyi yolu karasal hatlar değil, mobil internet kullanımı. fl

Fakat buradaki sorun, akıllı telefonların bu ülkelerin ekonomik durumları yüzünden halk tarafından talep görmemesi; talep görse bile basitçe fiyatları çok pahalı olduğu için alınamaması. Bu ülkelerin iletişim altyapıları da çok gelişmiş olmadığı için, mecburen çok daha basit ve kapasiteleri düşük cep telefonları kullanılıyor.

Facebook Lite, bu soruna çok basit bir çözüm üretiyor. Çok düşük özellikli cep telefonlarında bile performanslı çalıştığı için, kullanıcıların Facebook ekosistemine, yani reklam ve sosyal medya pazarlaması sistemine girmesini mümkün kılıyor. Böylece bu ülkelerdeki girişimciler de, kendi ülkeleri içinde sosyal pazarlama faaliyetlerini yürütebilmeye başlayacaklar.

Diğer sosyal platformların da aynı yolu takip ederek kendi hafifletilmiş uygulamalarını pazara sunmalarını dört gözle bekliyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*