17 Kasım 2018

Facebook Hala Sosyal Paylaşımların Lideri

Her ne kadar Facebook’tan sonra bir çok alternatif sosyal paylaşım sitesi ortaya çıkmış olsa da, ShareThis tarafından yapılan araştırma sosyal paylaşımların %81 gibi çok büyük bir kısmının Facebook üzerinden yapıldığını gösteriyor.

ShareThis’in aaştırmasında 2 milyon kullanıcı ile birlikte 3 milyondan fazla internet sitesi ve uygulama incelenmiş. Sonuçlara göre 2014 yılının son çeyreğinde Facebook, toplam sosyal paylaşımların %81’inden sorumlu. Ocak 2014 tarihinde ise bu oran %72,8 idi. Yani yaklaşık 1 yıl içerisinde bu oran %8,2 artmış.

Diğer sosyal platformlardaki paylaşım oranları ise düşüş gösteriyor. Twitter aynı tarihler arasında %3 düşerken, Pinterest %0,5, Reddit ise %0,7 düşmüş.

Farklı platformlar ve mobil kullanım

Raporda ayrıca sosyal platformlardaki kullanıcıların davranışsal özellikleri de incelemeye alınmış. Buna göre Facebook çok genel bir sosyal paylaşım platformuyken, Pinterest ve Twitter gibi bazı konularda uzmanlaşmış ağlar, niş kitlelere daha çok hitap ediyor. Bu yüzden, örneğin Pinterest paylaşımlarında yiyecek, içecek ve fitness ürünleri çok yoğunluktayken, Twitter’da spor tartışmalarının yoğunlukta olması şaşırtıcı değil.

Rapora göre mobil kullanım da, genel sosyal paylaşımlar arasında çok önemli bir orana sahip. Mobil cihazlarda yapılan aktivitelerin %20’sini yalnızca sosyal paylaşımlar tek başlarına oluşturuyorlar. Masaüstü bilgisayarlara baktığımızda, yapılan toplam aktivitenin yalnızca %6’sı sosyal paylaşım.

Kullanıcılar mobil cihazlardan daha çok paylaştıkları gibi, aynı zamanda daha çok internette dolaşıyorlar. Mobil cihazlardan yapılan paylaşım ve internet gezintisi oranı, toplamda %66 seviyesine çıkmış durumda. Geçen yıla göre bu %32’lik muazzam bir artış. Bu %66’lık dilimin çoğunu, %52 ile akıllı cep telefonları, %14’ünü ise tabletler oluşturuyor. Masaüstünün payı ise toplamda %34’e geriledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*