19 Kasım 2018

Facebook Hello Telefon Rehberi Testleri Başladı

facebook hello

Tam da mobil kullanıcılar için iletişimin birincil tercihi olan mesajlaşma uygulamalarının ve bu uygulamalara entegre edilen e-ticaret araçlarının öneminden bahsederken Facebook işi bir adım ileri götürüp, mobil kullanıcıların en çok kullancıkları ikinci iletişim kanalına da el attı: Telefon rehberi.

Facebook Hello, doğrudan Facebook veri tabanından bilgileri çekerek sizi arayan numaranın Facebook bilgilerini karşınıza çıkartıyor, kendi rehberinizde olmasa bile. Bu bakımdan Facebook Hello bir nevi bilinmeyen numaralar hizmeti uygulaması gibi çalışıyor da diyebiliriz. Ancak yalnızca bununla sınırlı değil. Facebook Hello üzerinden kişi, mekan ve işletme araması da yapabiliyorsunuz.

Facebook kişisel verilerin korunması amacı ile, kullanıcıların yalnızca paylaşımına izin verdikleri bilgileri size gösteriyor. Örneğin sizi arayan bir Facebook kullanıcısı profil fotoğrafını yakın arkaaşları haricinde kimseye göstermek istemiyorsa, siz de göremiyorsunuz.

Uygulamanın e-ticareti ilgilendiren kısmı ise, uygulama üzerinden örneğin bir restoran aratıp, çalışma saatlerine bakıp, rezervasyon yaptırıp, bulunduğu yere nasıl gidebileceğinize dair yönelndirmeler alabilmeniz. Bütün bunların hepsini doğrudan uygulama üzerinden yapıyorsunuz.

Bir Facebook Creative Labs projesi olan Facebook Hello henüz deneme aşamasında. Hiç şaşırtıcı olmayan bir şekilde Facebook Messenger ekibi tarafından geliştirilen uygulama şu anda yalnızca Android telefonlar için Play Store’dan yüklenebiliyor. Testleri bittiğinde öncelikle bir iOS versiyonu, sonrasında da Facebook Messenger uygulaması ile entegrasyona gidileceğini ve tüm iletişim altyapısının tek uygulamada birleştirileceğini tahmin ediyoruz. Facebook’un konu hakkındaki kendi blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda, Facebook Hello hakkında yayınlanmış bir de video var.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*