11 Aralık 2018

Facebook Hesabı ile Mobil Ödeme Yapmak Çok Yakında Mümkün Olacak

facebook-odeme-ticaretBu zamana kadar sürekli sosyal ticaret ile ilişkilendirdiğimiz Facebook, mobil ödeme hamlesi ile mobil ticaret tarafında da güçleniyor gibi. PayPal‘ın modeline benzer şekilde Facebook Login ile çalışan bu yeni mobil ödeme alternatifi ile beraber Facebook ve e-ticaret siteleri arasındaki bağlantının boyutunun epey değişeceğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki aydan itibaren JackThreads.com üzerinden denemeleri yapılmaya başlanacak Facebook mobil ödeme hizmeti ile Facebook kullanıcıları hali hazırda Facebook Credits ve Facebook Gifts hesapları ile ilişkili hesapları ile alışveriş yapabilecekler. Tabi Facebook ile kredi kartı bilgilerini paylaşacak kişiler de bu ödeme servisinden yararlanabilecekler.

Çok yakında açılacak olan Facebook’un bu mobil ödeme hizmeti PayPal hesabıyla alışveriş yapmaya epey benziyor; iki serviste de tekrar tekrar kredi kartı bilgilerini girmeye gerek yok.

Bu hizmet ile alışveriş yapacak kullanıcıların verileri ile Facebook’un, bel kemiği olan kullanıcı verisi toplama ve reklamverenlere bu sayede kaliteli reklam hizmeti sunma tarafının daha da güçleneceğini iddia edebiliriz. Yani Facebook’un bu hizmeti sunmasının tek nedeni mobil ödeme tarafında yer almış olmak değil.

Dolayısıyla Facebook’un bu yeni mobil ödeme hizmetini PayPal’a rakip olarak görenlerin sayısı şimdiden epey fazla. Tabi çok kısa bir önce duyurulan Log In With PayPal ile de iki servisin (Facebook’un servisini uygulamada göremediğimiz için şimdilik teoride diyebileceğimiz) benzerliği dikkat çekici.

Servisin başarılı olup olmayacağı ya da kullanıcıların kredi kartı bilgilerini Facebook ile paylaşıp paylaşmayacağını zaman içinde göreceğiz ancak Facebook’un bu alanda da kendini var etmesi online alışverişin ve mobil ile sosyal ticaretin geleceği adına değişimlere işaret ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Gökhan der ki:

  Soru; neden kredi kartı bilgilerimi Facebook ile paylaşayım? Onların kurumlardan aldıkları reklamın karşılığı crt oranı yükseltmek için ben neden çaba göstereyim?

  Soru; 3D secure ve banka-kayıtlı telefon tek kullanım şifresi gibi harika bir sistem var iken, kart bilgilerimin Facebook üzerinde depolanmasına neden izin vereyim?

  • katılıyorum…

  • Batuhan Apaydın der ki:

   3d secure gibi sistemlerin avantaj ve dezavantajları tartışılır. Bu farklı bir deneyim. PayPal ile verilerimi neden paylaşayım demeye çok yakın. Facebook’u savunmuyorum kesinlikle ama bu ödeme alternatifini cazip bir hale getirebilirler mi ya da nasıl bir deneyim sunarlar, soru bu olmalı. Eğer kullanıcıyı ikna ederlerse sorduğunuz neden sorularının bir anlamı kalmayacak (bu soruları sormakta haklı olmanıza rağmen).

 2. Gökhan der ki:

  Son kullanıcı için önemli olan eğer facebook ödeme yaparsam bana avantajı ne olacaktır.
  Örneğin % indirim mi alacağım? Veya popüler bir ürün diyelim ki; iPhone 7 facebook ile ödeme yapanlara özel üç gün önce teslim?

  Paypal havuz sistem ürün teslim onay sonrası para aktarımı ile yaratıcı bir enstrüman, özellikle kurumsal olmayan ve banka sanal posu alamayan kişisel ufak satıcılar için.

  Online alışverişteki mühtiş vüyümeden herkes bir pay kapmaya çalışıyor tabi, facebook’da bundan başarılı ve kullanılırlığı geçerli bir ürün çıkarabilecek mi? Facebook mağaza olmadı mesela.

  3D şifreli alışverişin tek dejavantajı sistemin lokal işlemesi, yabancı banka kartlarında sahtecilik çok yoğun mesela, çipli işlem yapılan kartlarda dahi sahte işlem oluyor her nasılsa?

Fikrini söyle

*