15 Kasım 2018

Facebook İçeriğe Doymuyor, Şimdi de Restoranlara El Attı

Facbeook‘un büyük bir hamle ile Instant Articles’ı ortaya çıkartmasının ardından içerik konusunda daha fazla şeyler yapacağını tahmin ediyorduk.

Facebook, bünyesinde barındırdığı restoran sayfalarına, uzman yorumcuların ve endüstri profesyonellerinin o restoran hakkındaki yorumlarını da eklemeye başladı. Şimdilik ABD’deki bazı restoranlarla sınırlı olan uygulama eğer ilgi görürse önce tüm ABD’ye, ardından da dünyanın geri kalanına yayılabilir.

facebook restorant

Facebook’un bunu yapmasındaki amaç, restoran değerlendirmelerinde profesyonel görüşlere de yer vermesi ve böylece yorumların, dolayısıyla restoran sayfalarının kullanıcı gözündeki güvenilirliğinin artırılması. Bir restoranda aslında hiç yemek yememiş birinin troll yorumlarına kıyasla, yemek yemek ve yediği yemeği değerlendirmek konularında uzmanlaşmış profesyonellerin yorumlarının daha çok işe yarayacağı düşünülüyor.

Facebook’un böyle bir uygulama başlatmasının ardındaki esas sebep ise, aslında kimsenin bir restoranı Facebook’tan aramaması. Genellikle restoranlar ya doğrudan Google üzerinden, ya da Yelp üzerinden aranıyor. Facebook artık kendi lokal veri tabanının da bu tarz aramalar için kullanılmasını istiyor. Yani Google ve Yelp’ten müşteri çalmak niyetinde.

Bon Appetit, Conde Nast Traveler, Eater, New York Magazine, ve The San Francisco Chronicle bu yüzden Facebook ile bir içerik ortaklığına girmiş ve restoranların profesyonel yorumlarını sağlıyor. Hali hazırda binlerce restoranın değerlendirmesine sahip olan bu yayınların içerikleri Facebook’a girilmeye ve restoranların değerlendirmelerinde görülmeye başlandı. Esas merak ettiğimiz konu, bir süre sonra ellerindeki restoran değerlendirmeleri bittiğinde, sırf Facebook için değerlendirme yapacaklar mı; yani bu yayıncılar, Facebook’un bir içerik sağlayıcı uzantısı durumuna gelecekler mi?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. bakınca yaptıkları herşeyi iyi yapıyorlar ve tutuyor da… potansiyelleri çok yüksek… dünya tarihinin açık ara en başarılı projesidir facebook…

Fikrini söyle

*