16 Kasım 2018

Facebook İçerik ve Reklamları Mobile Nasıl Optimize Edilir?

Facebook mobil içerik
1,11 milyardan aylık aktif kullanıcıya ulaşan Facebook’un dünya genelindeki aylık aktif mobil kullanıcılarının sayısı 751 milyona ulaştı. Her gün aktif olarak Facebook sayfalarını ziyaret edenlerin sayısı ise 655 milyon civarında. 655 milyonluk kısmın %79’unu ise Kanada ve ABD dışındaki kullanıcılar oluşturuyor.

Rakamlar Facebook’un dünya çapında ne kadar aktif bir şekilde kullanıldığını ortaya koyuyor aslında. Pazarlamacı ve reklamcılar da böylesine büyük bir okyanustan yararlanabilmek için Facebook reklam modellerini kullanıyor. Bunun yanı sıra son birkaç yıldır e-ticaret siteleri de Facebook reklam modellerinden yararlanmaya başladılar.

Türkiye’deki Facebook kullanıcı sayısının 31 milyonu geçmesiyle beraber, reklamcılar Facebook’u, markalarının reklamını yapmak için bir platform olarak ele almaya başladılar. Sosyal ticaretin önde gelen şirketleri arasında yer alan Fab.com CEO’su Jason Goldberg Facebook reklamlarının Google Adwords’ten daha etkili olduğunu belirtiyor.

Facebook reklamları tabii ki tek başlarına yeterli değil, markanızın Facebook sayfasındaki içeriklerin de bir o kadar önemi var. Facebook sayfa yönetim ipuçlarının yanı sıra bir de artık sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin mobil cihazlarla olan uyumu da bir o kadar önemli.

Mobil kullanıcı sayısının artmasıyla beraber sosyal ağları akıllı telefonları üzerinden takip edenlerin sayısı da giderek artıyor. Bu sebeple yayınladığınız içeriklerin mobil cihazlarla uyumlu olmasının yanı sıra mobil cihazlar üzerinde dikkat çekiyor olması gerekiyor.

İçerikleri mobile optimize ederken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Facebook mobil reklam

Akıllı telefonların ekranlarının küçük olması, haliyle görsellerin ve yazıların da ufak olmasına neden oluyor. Doğrudan aratıp sizin sayfanıza girmedikleri sürece kullanıcılar Facebook’un mobil uygulamasında sadece haber kaynaklarını (news feed) görüyorlar. Sürekli sayfayı aşağı kaydırarak takip ettikleri haber kaynaklarında sizin paylaşımlarınızın öne çıkabilmesi için ilk olarak kullanıcıların dikkatini çekebilmesi lazım.

Görsellerinizin ilgi çekici olması gerekiyor

Görsellik paylaşımlarınız sırasında oldukça önemli. Çünkü kullanıcıların hızlıca geçtikleri haber kaynakları arasındaki iletileri fark edebilmeleri için paylaşımlarınızın ilginç görselleri olması gerekiyor.

Orijinal görseller kullanın

Sıradan ve Google aramalarında ilk karşınıza çıkan görselleri Facebook iletilerinizde kullanmaktan kaçınmak iyi bir çözüm olabilir. Farklı ve orijinal içerikler hazırlamak ve bunları kullanıcılarla paylaşmak hem kullanıcıların ilgisini çekecek hem de ürettiğiniz içeriğin farklılığı kullanıcılar tarafından fark edilecek.

Paylaşımlarınızı kavramak çok uzun süre almamalı

İletilerinizin içeriği oldukça önemli. Eğer çok uzun ve karmaşık bir paylaşımda bulunursanız, takipçileriniz bu gönderiyi hızlıca geçebilir. Bu sebeple yaptığınız paylaşımlar mümkün olduğu kadar kolay anlaşılabilir olmalı.

Görsel ve yazıyı aynı anda kullanabilirsiniz

Paylaştığınız içeriklere eklediğiniz görsele bir tanım metni veya bir link ekleyerek kullanıcıları dilerseniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Ancak yine görseli tanıtmak için uzun uzadıya metinlerden kaçınmak gerekiyor.

Facebook reklamlarını mobile optimize ederken dikkat edilmesi gerekenler

Facebook mobil reklam
Facebook reklamları masaüstü ya da dizüstü PC’lerde sağ kolonda görünüyorken, mobil uygulamalarda ise Facebook reklamları haber kaynağı üzerinde, kullanıcıların paylaştıkları iletilerin arasında görünüyor.

Facebook reklamlarını mobile uyumlu hale getirmek için ads.facebook.com adresine girip yeni bir kampanya başlatın. Yeni kampanyanızı yaratırken dikkat etmeniz gereken reklamınızın gösterileceği cihazları (Devices) seçmeniz gerekiyor. Bu cihazları seçerken eğer tüm cihazlara uyumlu olarak seçerseniz, kampanyanızı daha fazla kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

Facebook reklamlarını mobile uyumlu olarak vermeden önce dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor. Mobil cihazlardan gelen trafiği ve etkileşimi artırmak için internet sitenizin de mobile uyarlı olması gerekiyor. Bir kullanıcı mobildeki reklamınız görüp internet sitenize geldiğinde eğer siteniz mobile optimize edilmemişse, bu kullanıcıyı kaybedebilirsiniz. Eğer bir mobil uygulamanız varsa bu reklamları mobil uygulamanıza da yönlendirebilirsiniz.

Şirketlerin mobil uygulamaları, Facebook’un mobil uygulamasında haber kaynağı üzerinden rahatlıkla indirilebiliyor. Bu sebeplle e-ticaret şirketleri mobil uygulamalarının reklamını yapmak ve daha çok kullanıcının bu uygulamaları indirmesi için Facebook’un mobil reklamlarından yararlanabilir. Bunun için yineSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*