15 Kasım 2018

Facebook İletileri, Yakında Yandex’in Arama Sonuçlarında Görünmeye Başlayacak

yandex-fb-search-2
Rusya pazarının yüzde 60’ına sahip olan Yandex, önümüzdeki günlerde Facebook üzerindeki iletileri arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkartacak. Geçtiğimiz yıl Yandex, sosyal arama uygulaması Wonder’ı yayınlamış; fakat Facebook bu uygulamayı engellemiş ve sonrasında da uygulama kapanmıştı.

Ancak bu gelişmenin arından şimdi iki şirket farklı bir ortaklığa girmiş bulunuyor ve iki şirketin 2010’dan beri beraber çalıştığı da biliniyor.

Yandex, kullanıcılar için sosyal arama hizmetini yayına açacağını duyurdu ve kullanıcılar gerçek zamanlı olarak halka açık olan Facebook iletilerini bu servis üzerinden görebilecekler. TechCrunch’ın haberine göre bu anlaşmanın ticari bir anlaşma olmadığı belirtiliyor.

Peki, bu anlaşmanın eticaret şirketleri ve dijital pazarlamacılar için nasıl bir önemi bulunuyor? İlk akla gelen Facebook üzerinde paylaşılan linkler şirket sayfalarının Page Rank’lerini artırmak için oldukça önemli olacak. Dünya genelinde 1,1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook üzerinde paylaşılan linklerin arama motorlarının gözünde değeri artacak. Bu da markaların içerik pazarlaması çalışmalarında Facebook üzerindeki link paylaşma konusunda daha detaylı çalışmalar yapmalarına olanak sağlayacak.

Google+ ve Pinterset üzerindeki linklerin Page Rank’e katkı sağlamalarının ardında markalar buradaki aktivitelerini artırmaya başlamışlardı. Yandex’in de böyle bir hizmet sunmasının ardından Yandex’in pazar payının yüksek olduğu bölgelerde pazarlamacılar için bir avantaj sağlayacağı söylenebilir.

Facebook iletilerini arama sonuçlarında gösteren bir diğer arama motoru ise Bing. Facebook, Yandex ile olan işbirliğiyle dünyanın farklı pazarlarındaki aktifliğini ve kullanıcı sayısını artırabilir. Yandex açısından baktığımızda da, Facebook kullanıcılarının bilgilerini kullanacak olan arama motoru, Yandex kullanıcılarına daha kişisel ve doğru hedeflenmiş arama sonuçları çıkartabilecek.

Bu hizmetin ne zaman yayına gireceği şu an için netleşmedi; fakat 2014’te öne çıkması beklenen içerik pazarlamasıyla ilgilenenler için dikkate alınması gereken bir gelişme. Yandex’in Türkiye pazarındaki payını da her geçen gün artırmasıyla, bu özelliğin aktif olmasının ardından Page Rank’lerini yükseltmek isteyen firmalar için üzerine odaklanılması gereken bir alan olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*