13 Kasım 2018

Facebook İnaktif Kullanıcıların Sayfa Beğenilerini Silmeye Başladı

Social networking LIKE

Facebook‘ta pazarlama yapan işletmeler, sayfalarındaki hedef kitle verilerini kullanarak potansiyel müşterilerinin ilgi alanlarını belirlemeye çalışıyorlar. Bu verileri daha anlamlı hale getirmek için Facebook, kapatılmış Facebook hesaplarından ve vefat etmiş kullanıcılardan gelen sayfa beğenileri tamamen sosyal ağdan kaldırma kararı aldı. Böylece geriye yalnızca gerçekten aktif olan kullanıcıların sayfa beğenileri ve verileri kalacak. Bu şekilde işletmelerin sayfa verileri daha temiz ve gerçekçi olacak.

Facebook, bu temizliğin iki büyük avantajı olduğunu söylüyor.

Birincisi, işletmelerin sayfalarında gerçekten hala işletme ile ilişkide olan kullanıcıların verileri görüntülenecek. Lookalike audiences gibi araçlar sayesinde, bu gerçekten aktif olan kullanıcılara benzer başka kullanıcı kitleleri daha sağlıklı belirlenecek.

İkinci olarak, Facebook zaten kapatılmış hesapların veya vefat ettiği bilinen kullanıcıların beğeni ve yorumlarını özel sayfalardan temizliyor. Böylece bu temizlik operasyonu Facebook’un geneline yayılıp daha tutarlı ve uyumlu olacak.

Neler beklemeliyiz?

page like

Önümüzdeki haftalarda sayfa adminleri, sayfa beğenilerinde küçük ama ani bir azalma görebilirler. Unutmasınlar ki bu silinen sayfa beğenileri zaten hali hazırda aktif olmayan kullanıcıların aslında hiç bir geçerliliği olmayan beğenileri. Sayfa adminleri oluşacak bu değişikliği çalıştıkları şirket, ajans ya da müşterilerine önceden haber verirlerse (mesela şimdi), daha sonra başları ağrımaz.

Ayrıca, artık kapatılmış bir hesabın sayfa beğenileri kaldırıldıktan sonra, hesap tekrar aktifleştirilirse, kaldırılan beğeniler tekrar yerine konulacak.

Facebook’un konu hakkındaki blog yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Paylaşım için teşekkürler. Ama facebook’un böyle birşey yapması ne kadar olumlu bir sonuç doğuracak :S

Fikrini söyle

*