14 Kasım 2018

Facebook & Instagram’dan Google’a Çifte Darbe: Dinamik Reklamlar

Facebook-instagram-dinamik_reklamlar-yeniden_hedefleme-eticaret (2)Günümüzde e-ticarette bir gerçek varsa o da insanların mobil uygulamalarda gittikçe daha çok vakit geçirdiği. Doğrusu Facebook da sürekli göze batan ekran bildirimleriyle insanların Facebook mobilde daha uzun süre vakit geçirmesi için elinden geleni yapıyor. Facebook ve Instagram e-ticaret display reklam pazarındaki payını artırmak üzere Google bir darbe daha indirdi: Dönüşümle satışları artırmaya yönelik mobil dinamik reklamlar ve yeni otomatik yeniden hedefleme özellikleri.

İlgili yazı: Native Reklam ve İçerik Pazarlama Kralı Sosyal Medya Artık İçerik Editörü Oldu

Mobil native kral

Facebook verilerine göre Amerika’daki kullanıcılar mobil internet süresinin %54’ünü mobil uygulamalarda geçiriyor. Instagram kullanıcılarının %60’ı Instagram’da yeni ürünler keşfettiklerini ve %75’i de Instagram paylaşımlarını gördükten sonra satın almak gibi bir dönüşüm sağladıklarını belirtiyor. Ayrıca 2015 tatil sezonunda online alışverişin yüzde 20’sinin mobilden yapıldığı ve bu yıl da kullanıcıların yarısından fazlasının online seyahat alışverişlerini mobil cihazdan yapacağı görülüyor.

Facebook kullanıcıların kullanım ihtiyaçlarını karşılamak için Facebook, Instagram ve Hedef Kitle Ağı’nda reklam uygulamalarını genişletiyor. Böylece reklamverenler mobil ve masaüstünde ürünlerini daha fazla yerde göstererek satışlarını artırabilecekler. Facebook dinamik ürün reklamlarını dinamik reklamlar olarak yeniden adlandırıyor. Elbette yeni ürün basit bir isim değişikliğinden ibaret değil. Web sitenize Özel Hedef Kitle etiketleme özelliğini getiriyor. Böylece e-ticaret siteleri en değerli ziyaretçileriyle mobil uygulama kullanıcılarını birbirine bağlayabilecek.

İlgili yazı: Native Reklamlar 2021’de Display Reklam Gelirinin Yüzde 74’ünü Sağlayacak [Araştırma]

Instagram için dinamik reklamlar

Reklamda tıklama ve dönüşüm oranını artırmanın yolu hedef kitleyle alakalı ve doğru zamanlanmış reklamlar göstermekten geçiyor. Facebook bu sebeple mevcut dinamik reklamları Instagram’a ekliyor.

Nasıl çalışıyor?

Dinamik reklamlar kullanıcılara daha önce ilgilenmiş veya sepete eklemiş oldukları ürün ve hizmetleri göstermek üzere ürün reklamlarını otomatiğe bağlıyor (yeniden hedefleme reklamlarına benzer şekilde bunlara daha önce satın aldıkları ürünlere benzer ürünler de dahil). Böylece e-ticaret siteleri mobilde daha fazla potansiyel müşteriye reklam gösterebilecekler.

İlgili yazı: Iab Türkiye: Native Reklam Pazarı 2020’de Yüzde 25’i Aşacak [Araştırma]

2,5 milyar ürün

Bugüne dek Facebook’a 2,5 milyar ürün yüklendi. Artık e-ticaret siteleri sayfalarını ziyaret eden veya uygulamalarını kullanan kişilere yeniden hedefleme reklamları gösterebilecekler. Dinamik mobil reklamlar eskiden elle yapılan özelleştirmeleri otomatiğe bağlayarak hedef kitleye daha alakalı mobil reklamlar gösterilmesini sağlayacak. Hem de tek tek potansiyel müşterileri hedefleyerek.

İlgili yazı: Google Alışveriş Reklamları İçin Merchant Center’a Formatlama Seçenekleri Ekledi

Reklam yatırım getirisi 3 kata kadar artıyor

Amerika’da Instagram’da dinamik reklamlara geçen Jewlr reklam yatırım getirisinin 3 kat arttığını gördü. Bunun için reklamverenin ürün reklamlarının altında Instagram ve Hedef Kitle Ağı’nı seçmesi yeterli.

İlgili yazı: Türk Telekom, “Programattik” ile dijital reklamcılıkta yeni bir dönem başlatıyor

Seyahat için dinamik reklamlar

Bugün Amerikalıların yüzde 73’ünün mobilden seyahat planlaması yapacağı öngörülüyor. Böylece Facebook yolcuların seyahat hedefi ve zamanını hedefleyen dinamik reklam özelliğini de devreye alıyor. Böylece yolcuya daha önce seyahat ettiği zaman aralıklarında daha önce seyahat ettiği yerlere ait seyahat reklamları gösterilecek. Bunun için ilgili yerlerdeki otelleri tarayan ve ilgili yerlere uçak bileti alan yolcular seçilecek. Örneğin seyahat acentesi sitesinde bir otele bakan müşteriye civardaki diğer otelleri de gösterebilecek. Buna seyahat uygulamalarını kullanan mobil kullanıcılar da dahil.

Marriott International Küresel Pazarlama Müdürü Karin Timpone konuyla ilgili açıklamasında şunu söylüyor: “Seyahat için dinamik reklamlar mesajlarımızı doğru bağlamda tüm cihazlarda hedeflememizi sağlıyor. Sektörümüzde ilk olmak için bu fırsatı hemen değerlendirdik. Böylece her seferinde tek bir işlem yapmak yerine mesajımızı zamana yayarak daha sıkı etkileşim kurabiliyoruz.”

Trivago Küresel Performans Pazarlaması Direktörü Thomas Wrobel da dinamik reklamların önemini şöyle açıklıyor: “Facebook dinamik reklamlar çözümü pazardaki en etkili yeniden hedefleme çözümlerinden biri. İhtiyaçlarımıza hızla uyum sağlıyor ve Trivago mülklerine çok daha fazla trafik çekmemize yardım ediyor. Dinamik reklamları kullanarak reklam harcamaları yatırım getirisinde yıllık yüzde 1200 artış gördük ve seyahat için dinamik reklamların sağlayacağı yeni özellikleri test etmek için de sabırsızlanıyoruz.”

İlgili yazı: Facebook Web Reklam Gelirini Yüzde 43 & Mobil Reklam Gelirini yüzde 74 artırdı [Araştırma]

Facebook-instagram-dinamik_reklamlar-yeniden_hedefleme-eticaret

Diğer kullanıcılar ne diyor?

Criteo CEO’su Eric Eichmann, “Criteo müşterilerin tüketicilerle etkileşim kurarak mobil satışları artırmasına yardımcı olmak için dinamik reklamlar kullanmak üzere Facebook Pazarlama Ortağı olmaktan büyük mutluluk duyuyor. İki milyardan fazla işlemi inceleyen Criteo araştırmasında 10 satın alma işleminden 4’ünün cihazlar arası gerçekleştiğini bulduk. Tüketiciler mobilde gittikçe daha fazla gezindiği için dinamik reklamlar müşterilerimizin Facebook’la tüm cihazlara ulaşmasını sağlıyoruz. 5000 Criteo müşterisi şu anda dinamik reklamları kullanıyor ve kullanmaya başladıkları andan itibaren toplam olarak satışlarda yüzde 10 – 15 artış görmüş bulunuyorlar” diyor.

İlgili yazı: YouTube Geçilemez 6 Saniyelik Bumper Reklamlar Gösterecek

E-ticaret sitelerine hedef kitle özelleştirme geliyor

Facebook e-ticaret sitelerinin ziyaretçilerini müşteri davranışına göre ayırmalarını sağlayan yeni hedef kitle özelleştirme özelliğini de duyurdu. Bu yeni seçenek sayesinde öncelikle dönüşüm sağlayan müşterilere reklam göstermek mümkün oluyor. Örneğin bir e-ticaret sitesi sayfasını haftada bir ziyaret eden bir kullanıcının önümüzdeki 30 gün içinde alışveriş yapacağını biliyorsa hedeflemeyi siteyi geçen hafta ziyaret edenlere kaydırabilir.

Yeni hedefleme özellikleri:

  • Sıklık: Kullanıcılar sayfayı ziyaret etmek gibi bir işlemi ne kadar sık yapıyor?
  • Geçirilen süre: Bir web sitesi veya sayfayı görüntülediklerinde bir şey yaparken ne kadar zaman harcıyorlar?
  • Dinamik tarih: Bir kişinin etkin olduğu günler ve saatler. Seyahatte uçak kalkış saati veya otel rezervasyonu gibi.
  • Toplu değerler: Bir kişinin sitede geçirdiği toplam süre.
  • Cihazlar: Android, iOS cihazlar, masaüstü ve diğer mobil cihazlar dahil.

Böylece e-ticaret siteleri hedef kitlelerini tek tek sayfa ziyaretleri, hatta ilgi yoğunluğuna göre kategorize edebiliyor. Bu tür müşteri segmentleri oluşturulması reklamverenlerin bir kişinin farklı cihazlardaki gerçek reklam değerini anlamasına ve reklam tekliflerini optimize etmesine yarıyor.

İlgili yazı: Alışveriş Reklamlarıyla Tıklama Oranı Artırmanın 5 Yolu

New York Times bir yıldır kullanıyor

New York Times hedef kitle özelleştirmeyi bir yıldır kullanarak kimlerin abone olma olasılığının yüksek olduğuna bakıyor. Bu süre zarfında Facebook’tan gelen abonelerin abonelik başı reklam maliyetlerini yüzde 25 azaltan New York Times abonelik dönüşüm oranını da 2,3 kat artırdı. Önümüzdeki aylarda hedef kitle özelleştirme Power Editor ve API kullanan reklamverenlerin de kullanımına sunulacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*