14 Kasım 2018

Facebook Instant Articles’ı Ortaya Çıkarttı, Online Yayıncılıkta Yeni Bir Dönem Başlıyor

Bir süredir ha çıktı ha çıkacak diyerek bahsettiğimiz, içerik yayıncılarının hazırladıkları içerikleri doğrudan Facebook üzerinde yayınlanmasına bugün itibariyle başlandı. Öncelikle Facebook’un yayınladığı videoyu seyredelim, sonra konunun detaylarına inelim:

Instant Articles adı verilen bu yeni yayın platformu ile içerik yayıncıları doğrudan Facebook üzerinden hızlı bir şekilde interaktif içerikler oluşturabilecekler.

Bu sistemin benimsenmesindeki en büyük etken hız. Gittikçe daha fazla kişi içerikleri mobil cihazlar üzerinden okumaya başladı ve bunları yine mobil cihazları üzerinden sosyal ağlarda, en çok da Facebook üzerinde paylaşıyorlar. Ancak, paylaşılan bir içerik bağlantısına tıklanıp, bu içeriğin görüntülenmesi arasında 8 saniye kadar bir zaman geçiyor. Bu sekiz saniyelik süre, Facebook ekosistemindeki en yavaş süreç. İçeriklerin doğrudan Facebook üzerinden yayınlanması ile bu süre, 10 kata kadar hızlandırılabiliyor. Yani önceden açılması için 8 saniye beklediğiniz içerik, artık 1 saniyeden kısa süre içinde görüntülenebilecek.

1-e1431456559724

Bu hız iyileştirmesi haricinde Instant Articles yayıncılara, içeriklerinde interaktif öğelee kullanmalarına olanak tanıyor. Örneğin telefonunuzu çevirerek yüksek çözünürlüklü fotoğrafları büyütebiliyor, içeriği okurken okuduğunuz bölüm hakkındaki bir video otomatik olarak oynamaya başlıyor, konu hakkındaki yayıncı yorumlarını sesli dinleyebiliyor, interaktif haritaları kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Instant Articles içeriklerinin hepsini birden değil, içeriğin belli bir kısmını paylaşmanız veya beğenmeniz de mümkün. Bu özellik yayıncılara, kullanıcıların içeriğin gerçekten neresini beğendiklerini, neresini beğenmediklerini gösterme ve gelecekteki içerikleri bu verilere göre daha rafine etme konusunda yardımcı oluyor.

2-photo

Instant articles üzerinde yayıncılar tam kontrole sahipler. İsterlerse içeriklerine reklam alabiliyor ve bu reklam gelirinin tamamına sahip olabiliyorlar; Facebook Instant Articles içerik reklamlarından hiç bir komisyon almıyor. Yayıncılar ayrıca Facebook’un audience Network’ünü kullanarak satılmayan envanterlerini de değerlendirebiliyorlar. Bütün bunlara ek olarak veri ve trafiklerini comScore veya başka analiz araçları ile takip edebiliyorlar.

3-map

Facebook şu anda Instant Articles için dokuz partner ile çalışıyor: The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild.

screen-shot-2015-05-12-at-9-43-46-pm

Instant Articles şimdilik iPhone için ortaya çıkmış durumda ve The New York Times, BuzzFeed, National Geographic, NBC ve The Atlantic içeriklerine ulaşılabiliyor. Instant Articles hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ilginç ve güzel

Fikrini söyle

*