19 Kasım 2018

Markalar İçin Facebook Kapak Fotoğrafı Kullanım İpuçları

Microsoft Facebook KapakFacebook’un şirket sayfaları, son yıllarda markalarla tüketicilerin arasında bir bağ görevi kuruyor. Tüketiciler bu sayfalar üzerinden destek alabildikleri gibi markalar da kendi ürünlerini promosyonlarını yapıyorlar.

Şirket sayfalarının en göz önünde bulunan kısmı ise tabii ki sayfa açıldığında kullanıcıların karşısına ilk çıkan kapak fotoğrafları oluyor. Bu fotoğraf alanını şirketler çeşitli şekillerde kullanarak sayfalarına gelen kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyorlar.

Facebook’un getirdiği bazı yeniliklerden sonra kişisel profil sayfalarının yanı sıra şirket sayfalarında yer alan kapak fotoğrafları herkes tarafından görülebiliyor. Kullanıcılar sayfayı beğenmeseler bile bu kapak fotoğrafları sayfa açıldığında karşılarına çıkıyor.

Facebook’un getirdiği yeni düzenlemelerde Facebook kapak fotoğraflarının üzerindeki yazıların maksimum %20’lik bir alanı kaplaması gerekiyor. Bir arka fona sahip ya da belli bir ortamda çekilen fotoğraflar, kapak alanında kullanılabiliyor; ancak markaların logolarına odaklanmış ya da içinde sadece yazı bulunan fotoğraflar bu alanda kullanılamıyor.

Facebook kapak fotoğraflarınızdaki yazıların ne kadarlık bir alan kapladığını hesaplamak için geliştirilmiş, Cover Compliance Tool adında bir program bulunuyor. Bu programı kullanarak fotoğraflarınızdaki yazı alanını hesaplayabilirsiniz. Bu internet sitesi üzerinde kapak fotoğrafınızı yükledikten sonra yazıların bulunduğu alanı seçtiğinizde, program size otomatik olarak yüzde kaçlık bir alanın yazıdan oluştuğunu gösteriyor.

Facebook kapak fotoğraflarda kullanılabilecek alternatif fikirler

Markanızla özdeşleşmiş bir görsel kullanabilirsiniz

Mercedes Benz facebook kapak
Markanızla özdeşleşmiş bir görseli kullanmak iyi bir alternatif olarak düşünülebilir. Bunun için farklı görseller deneyebilirsiniz. En iyi sonuca karar vermek için, takipçilerinizin bu fotoğraflara verdikleri tepkileri ölçebilirsiniz.

Takipçilerinizi belli bir sayfaya yönlendirmek için bu alanı kullanabilirsiniz

shortstack facebook kapak
Kapak fotoğrafında kullanacağınız bu görselin üzerinde ekleyeceğiniz açıklama ile kullanıcılar kapak fotoğrafın üzerine tıklayarak, fotoğrafın açıklama kısmına yerleştirdiğiniz link üzerinden istediğiniz bir sayfaya yönlendirilebilir.

Mobil uygulamanızı tanıtmak için bu alandan yararlanabilirsiniz

North Social facebook kapak
Facebook kapak alanında mobil uygulamanızı tanıtabilir ya da mobil tarafta yaptığınız çalışmaları anlatacak bir görsel kullanabilirsiniz.

Diğer sosyal ağlardaki kampanya ve hesaplarınızı tanıtabilirsiniz

adidas facebook kapak
Kapak fotoğrafınızın üzerinde örneğin Twitter’da başlattığınız bir Hashtag kampanyasını tanıtabilirsiniz. Bu Hashtag’in yer aldığı bir görseli bu alanda kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu alanda, yer aldığınız diğer sosyal ağların ikonlarının yer aldığı bir görsel de kullanabilirsiniz.

Bir ürünün fiyatını ya da promosyon bilgisini yazabilirsiniz

Bu alan üzerinde düzenlediğiniz bir kampanyayı veya ürün hakkında kısa bir bilgiyi paylaşabileceğiniz gibi bu ürünün fiyatını ya da yüzde kaçlık bir indirim sunduğunuzu da belirtebilirsiniz.

İletişim bilgilerini paylaşabilirsiniz

Kapak fotoğrafınızın üzerinize kullanıcıların size ulaşabilecekleri iletişim adreslerini yazabilirsiniz. İnternet sitelerinde kullanıcıların en çok zorlandıkları ve çoğu zaman da şikayet ettikleri durumlardan bir tanesi olan iletişim bilgilerini Facebook sayfanızda paylaşmanız, tüketicilerin dikkatini çekecektir.

Tüketicileri alışverişe yönlendirecek sloganlar paylaşabilirsiniz

Kohl s facebook kapak
Yaratıcı ve kendine has sloganlar bularak, bunları kapak fotoğrafınızda kullanıcılara sunabilirsiniz. Tabii ki bu slogan metinlerinin %20’lik bir alanı aşmamasına özen göstermelisiniz.

Kapak resmi kullanmazsanız sayfanız boş görülebilir

Apple Facebook Kapak
Eğer Facebook kapak resmi kısmını boş bırakırsanız, sayfanız boş ve özensiz görünebilir.

Kapak fotoğraflarınız belli aralıklarla değiştirebilirsiniz

Kapak fotoğraflarınızı belli aralıklarla değiştirmek, kullanıcıların dikkatini çekmek için iyi bir yöntem. Farklı ve ilginç kapak fotoğrafları kullanabilir ya da yeni bir kampanya düzenlediğinizde bu kampanyaların bilgilerini içeren görsellerle Facebook kapak fotoğraflarınızı belli aralıklar değiştirebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. teşekkürler gözlerden kaçan ama çok yararlı bilgilerden biri

  2. Bu güzel ve önemli yazı için teşekkürler. Anlattığınız gibi, sosyal medya ortamlarında sadece sayfa açmak ve bir kaç yazı yüklemek ile bir gelişme sağlanamıyor. Her şekilde bu ortamı canlı tutmak ve ilgi çekmesini sağlamak lazım. Aslında tam Türkçe karşılığı belki yok ama bir ticari sosyal medya sayfası “viral” değilse şirketine bir şey kazandıramıyor.

  3. İlginç ve özgün bilgiler için teşekkürler, ülkemizdeki orta ölçekli firmalar da bu sayede güzel sayfalar hazırlayabilir.

Fikrini söyle

*