12 Aralık 2018

Facebook Messenger Apayrı Bir Pazarlama Platformuna Dönüşüyor

Facebook kendi F8 etkinliğinde, Messenger adlı mesajlaşma uygulaması (ki aslında Facebook’un temel bir parçası) üzerine artık geliştiricilerin kendi uygulamalarını yazıp Messenger ile entegre edebileceklerini söyledi. Şu anda 600 milyon aktif kullanıcısı olan mesajlaşma yazılımı, tamamen kendi başına bir platforma dönüşüyor. Daha önce Facebook’un Messenger üzerinden para transferini mümkün kılan yeniliğini yazmıştık. Şimdi de bu “platformlaşmanın” duyurusu ile 40 yeni uygulama indirilmek için yerini almış bile.

1

Şu anda var olan uygulamaların çoğunluğu, video, fotoğraf, ses kaydı ve hareketli GIF resimler gibi ekstra özellikleri Messenger’a eklemekte kullanılıyor. Ancak Messenger API’leri kullanılarak gerçeken yaratıcı uygulamaların ortaya çıkmasının yalnızca günler alacağını düşünüyoruz.

2

Ayrıca bir arkadaşınız size yeni uygulamalardan biri ile bir ileti gönderdiğinde, isterseniz Messenger’dan çıkmadan da hemen uygulamayı indirip kurabiliyorsunuz.

3

Yine, birinden bir uygulama üzerinden ileti geldiğinde ve sizde de o uygulama varsa, mevzu bahis uygulamayı otomatik olarak açarak doğrudan oradan da cevap verebiliyorsunuz.

4

Şu andan itibaren tüm bu özellikler herkese açık halde sunuldu. Yani hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Facebook Messenger’ın platform özellikleri hakkında buradan, eğer kendiniz bir uygulama geliştirmek istiyorsanız buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşletmeler için Messenger

Üstteki anlattıklarımız genelde normal kullanıcıları ve uygulama geliştiricileri ilgilendirirken, yeni Messenger platformunun işletmelere yönelik özellikleri tüm e-ticaretçi ve pazarlamacıları ilgilendiriyor.

Messenger platformunun işletmeler için olan özellikleri, genel olarak markalar ve kullanıcılar arasındaki etkileşimi artırmaya yönelik.

“Businesses on Messenger” olarak tanımlanan platformun bu yönü ile (biz BoM diyeceğiz) kullanıcılar, işletmeler ile zengin içerikli doğrudan bir sohbet ortamına girebiliyorlar. Örneğin internet sitesinden bir şey satın alındıktan sonra, müşteri BoM üzerinden güncellemeleri alıp şirket ile iletişimde kalmayı tercih edebiliyor.

Bu bölümde kullanıcılar, müşteriler veya tüketiciler, alışveriş konfirmasyonu, kargo takibi gibi bilgileri alıp, ürün iadesi, adres değişikliği veya sipariş görüntüleme gibi temek işlevleri yapabiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca işletmeye soru sorabiliyor, isteklerde bulunabiliyor ve hızlıca cevap alabiliyorlar. Bütün bu işlemler, kullanıcı ve şirket arasındaki tek bir mesaj penceresi içinde gerçekleştiği ve kayıt tutulduğu için herhangi bir karışıklık yaşanmıyor.

5

BoM ilk öncelikle bazı seçilmiş partner firmalar ile başlatılıp daha sonra tüm işletmeler için açık hale getirilecek. Daha detaylı bilgiyi buradaki resmi sayfadan alabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*