21 Kasım 2018

Facebook Messenger’a Görüntülü Görüşme Özelliği Geldi

messenger-video-call1

Facebook Messenger yeni özellik eklemeye hiç ara vermeden devam ediyor. Daha dün yapılan açıklamaya göre, dünyanın en popüler mobil mesajlaşma uygulamalarından olan Facebook Messenger’a görüntülü konuşma özelliği de eklendi.

Herhangi bir mesajlaşma penceresinden doğrudan görüntülü konuşma başlatılabiliyor. Biriyle mesajlaşırken yazı yazmak zor gelirse veya anlatmak istediğinizi yazıyla anlatamayacağınızı fark ettiğinizde bir tek ikona tıklayarak hemen görüntülü konuşma başlatılabiliyor.

Facebook Messenger, kullanıcılar arasında zaten sesli görüşmelere izin veriyordu. Görüntülü görüşme Messenger’ın gerçek zamanlı iletişim alternatiflerini artıracak. Facebook Messenger’ın 600 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olduğunu da hatırlatalım.

web-messenger-video-call-ringing

Görüntülü konuşma bakımından Facebook Messenger’ın en büyük rakibi Skype. Skype’ın son açıklanan aylık aktif kullanıcı sayısı 300 milyon. Ancak bu rakam 2013 yılı Ağustos ayına ait; yani neredeyse 1,5 yıllık. Ancak Microsoft yeni resmi rakamları açıklamadığı için günümüzde Skype’ın gerçekten ne kadar aktif kullanıcısı olduğunu bilemiyoruz. Skype’ın kullanıcı kitlesinin büyük bir kısmı olan 100 milyon kişi ise Çin’de ikamet ediyorlar, yani Facebook’un yasaklı olduğu yerde.

Facebook Messenger’ın bir diğer önemli rakibi ise, yine Facebook’a ait olan Whatsapp. Whatsapp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise Nisan ayı itibariyle 800 milyon olarak açıklandı.

Görünen o ki Facebook Messenger tamamen ayrı bir platform olma yolunda hızla geliştiriliyor. Anlık mesajlaşmalar haricinde dosya, video, fotoğraf, ses kaydı yollanabiliyor. Para transferi yapılabiliyor. Doğrudan Messenger üzerinde çalışması için uygulama yazılabiliyor. Businesses on Messenger, yani Messenger üzerinde kurumsal uygulamalar gerçekleştirmeye yarayacak platform açılmak üzere. Şimdi görüntülü konuşma da geldi. Bundan sonraki adımın ise grup halide görüşmeli konuşma olacağını sanıyoruz. E-ticaretin geleceğinde mesajlaşma uygulamalarının çok büyük yer tutacağından daha önce de bahsetmiştik. Bunu Facebook grupları üzerinden yapılabilen doğrudan satışlar ile birleştirdiğinizde, tüm Facebook dev bir online alışveriş platformuna dönüşüveriyor.

web-messenger-video-call

Fark edebileceğiniz gibi Facebook, Messenger’ı olabilecek tüm iletişim alternatifleri ile donatmaya devam ediyor. Bunun en temel sebebinin, Businesses on Messenger açıldığında, şirketlerin müşterileri ile ilişkilerinde bir çok tercih şanslarının olmasını sağlamak. Tabi bu durum tam tersi, müşteri için de geçerli. Bu gidişle Facebook Messenger’ın tamamen kendine özgü bir müşteri ilişkileri ve e-ticaret platformuna dönüşmesi an meselesi.

Facebook Messenger‘ın görüntülü konuşma özelliği Android ve iOS işletim sistemli telefonlar için Belçika, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Laos, Litvanya, Meksika, Nijerya, Omman, Polonya, Portekiz, İngiltere, ABD ve Uruguay ülkelerinde aktifleştirildi. Kısa zaman içinde içine Türkiye’nin de dahil olduğu diğer bölgelerde de özelliğin aktifleştirileceği söyleniyor.

Facebook’un bu yeni özellik hakkında hazırladığı videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*