19 Kasım 2018

Facebook Mobil Reklam Ağında Native Reklamları Ortaya Çıkarttı

Facebook‘un Audience Network adını verdiği sosyal ağın mobil reklam platformu, son bir yıldır facebook reklamcılarının kampanyalarını Facebook dışındaki uygulamalarda da görüntülenebilmesini sağlıyor.

12 aydır bu reklam ağında neyin çalışıp neyin çalışmadığını test eden Facebook, Audience Network içerisinde yeni bir native reklam işlevini duyurdu. Bu işlev yayıncıların, geliştiricilerin ve tabi ki Facebook’un platformdan daha çok gelir elde etmesine yarayacak.

native reklamlar

Neden native reklam?

Native reklamlar, bir yayıncının veya uygulamanın içerik stilini yansıtan reklamlardır. Facebook’un kendi haber akışındaki reklamlar, veya Twitter reklamları native reklam kapsamına girer. Çünkü uygulamanın veya sitenin arayüzünde herhangi bir içerikmiş gibi yayınlanıyorlar. Medya uzmanlarının bir kısmı native reklamları, normal bir içerikmiş gibi görünerek aslında kullanıcıyı kandırdığını düşünüyorlar; en azından bir kısmı böyle düşünüyor. Ancak araştırmalar, güvenilir markalardan geldikleri ve içerik ile uyumlu oldukları sürece kullanıcıların bu reklamlar ile bir sorunları olmadığını gösteriyor.

Native reklamcılık şu anda online pazarlamacılar için en sıcak ve gelişme vaat eden reklam türü. Bu yüzden pazarlamacılar ve reklamcılar native reklamlara para akıtmakla meşguller. Görünen o ki, karşılığını alıyorlar. Bu yıl içerisinde 10,7 milyar dolarlık bir pazar olması beklenen native reklam pazarının 2018’de 21 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Hal böyle olunca Facebook da bu harcamalardan payına düşeni almak istiyor. Facebook, native reklamların standart banner reklamlardan daha iyi çalıştığının gayet farkında. Facebook’un iddialarına göre Audience Network kullanan yayıncılar standart banner reklamlara göre native reklam kullandıklarında 7 kat daha fazla CPM görüyorlar.

Yeni native reklam araçları

Native reklamları daha da iyi optimize etmek için Facebook yayıncılar ve geliştiriciler için üç tane de yeni araç duyurdu:

Yatay kaydırma

Reklamları yatay düzlemde kaydıra kaydıra sırayla bakmaya yarıyor. Yayıncıların bu özelliği çok seveceğini düşünüyoruz çünkü bütün ekranı reklamlar ile doldurmadan bir çok reklamı birden uygulamaya veya içeriğe alabilmeyi sağlıyor.

yatay kaydırma

Native reklam şablonları

Bunlar yayıncılara font, reklamın boyutları, arka plan rengi gibi reklam özelliklerini kontrol etmelerine izin verip, uygulamanın veya içeriğin tasarımı ile daha uyumlu görünmelerini sağlayacak.

Native reklam yönetim araçları

Adından da anlaşılabileceği gibi bu araçlar yayıncının uygulamasında performansa göre hangi reklamların ne şekilde görüntüleneceğini otomatik olarak optimize ediyorlar.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*