20 Kasım 2018

Facebook’un Yeni OCPM Özelliğiyle Reklam Maliyetleri Yüzde 40 Düşecek

Facebook Conversion MeasurmentFacebook, geri dönüş ölçümleme ve optimizasyon sistemine bir takım yenilikler getirdiğini duyurdu. İnternet sitelerinde doğrudan etki yaratmak isteyen pazarlamacıları yakından ilgilendiren bu gelişme ile Facebook’un reklam modellerini kullananlar etkileşim başına %40 daha az ödeyebilecekler.

CPM ya da diğer adı optimized-CPM (OCPM) ile reklamlar yayınlandığında sistem, bu reklamları dönüş yapma ihtimali en yüksek olan kullanıcılara gösteriyor. Pazarlamacılar Facebook’un geri dönüş ölçümleme sistemiyle beraber bu reklamlara tıklayan kullanıcıların, o internet sitesine kayıt yaptırıp yaptırmadığının yanı sıra o siteden alışveriş yapıp yapmadığını da gözlemleyebilecekler. Beta testlerinde geri dönüşüm ölçümlemede CPC ile aynı bütçeye sahip OCPM ile verilen reklamların kişi başına dönüşüm maliyetlerinin %40 oranında düştüğü ortaya çıktı.

Facebook üzerinden reklam vererek sitelerine daha fazla kullanıcı çekmek isteyenler bu geri dönüş ölçümle uygulamasıyla Facebook kampanyalarına ayırdıkları bütçelerin ne kadar etkili olduğunu daha iyi gözlemleyebilecekler. Aynı zamanda buradaki verilerden yararlanarak gelecek kampanyalarda ortalama olarak ne kadar bir bütçe ayırmaları gerektiğine dair bir fikre de sahip olabilecekler.

Beta testlerinde, CPM ile reklam veren Fab.com‘un her yeni kullanıcı için ödediği reklam bedelinin ortalama olarak %39 düştüğü ve Democratic Governors Association‘ın (DGA) yine CPM ile verdiği reklamların, bu derneğin e-posta listesine girmek isteyebilecek kullanıcılara ulaştırıldığı sonuçları ortaya çıktı. Bu sayede ilk kez DGA’ın dönüşüm başına ödediği ücretin %85’e kadar düştüğü de verilen bilgiler arasında.

Geri dönüş ölçümlemeye Facebook üzerinden şu an “power editor“, “ads manager” ve “API partners” bölümlerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu sistemi Facebook üzerinde verdiğiniz tüm reklamlarda kullanabiliyor olmanız da bir başka avantaj diyebiliriz. Bu sistemin bir diğer avantajı da bir kullanıcı kampanyayı mobil cihaz üzerinden görüp, etkileşim olayını da bilgisayar üzerinden gerçekleştirirse, bu sistemle platformlar arası etkileşimi de rahatlıkla görebiliyorsunuz. Böylelikle sitenize gelen trafiğin nasıl oluştuğunu da ölçümleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*