21 Kasım 2018

Facebook Online Alışveriş Sayfalarını Kendi Üzerinde Barındıracak

2

Facebook mobil uygulamasında kendi online mağazasını açan girişimciler, Facebook’un dev kullanıcı portföyünden yararlanarak doğrudan Facebook üzerinden satış yapabilecek. Facebook’un yeni satın alma düğmesi müşterinin mobil cihazlarla daha çok alışveriş yapması için tasarlandı.

Facebook yeni satın alma düğmesini test ediyor

Henüz deneme aşamasında olan yeni düğme, Shopify e-ticaret platformunu kullanan perakendecilerin Facebook’ta açtıkları online mağaza sayfalarında sanal vitrin oluşturmalarını sağlıyor. Müşteri resimde görüldüğü gibi ilgi ürünün altındaki “satın al” düğmesine basarak tek tuşla alışveriş yapabiliyor.

Perakendeciler dilerse müşteriyi kendi web sitelerindeki alışveriş sepetine yönlendiriyor, dilerse doğrudan Facebook’ta barındırılan alışveriş sayfasından satış yapabiliyor. Bu ikinci seçenekte bütün ödeme işlemleri Facebook üzerinden yapılıyor.

Neden mobil müşteri?

Facebook kullanıcıların çoğunun internete mobil cihazlarla girdiğini biliyor. Türkiye gibi online alışverişin daha çok masaüstü bilgisayarlardan yapıldığı ülkelerde bile kullanıcılar Pazar günü satın alacakları ürüne hafta içi akıllı telefonlarından bakıyor. Facebook’un amacı da kullanıcıyı akıllı telefondan alışveriş yapmaya teşvik eden kullanışlı bir mobil mağaza arayüzü geliştirmek.

Web barındırma firması Rackspace başkan yardımcısı Paul Bolt konuyla ilgili açıklamasında, “Bu Facebook için mantıklı bir davranış” diyor. “Facebook’un kullanıcıları hakkında çok geniş kapsamlı ve nitelikli veriye sahip olduğuna bakarsanız ve özellikle de kullanıcıların gönüllü olarak verdiği veriyi ele alırsanız aklınız şaşar. Facebook markalara doğru müşteriyi seçmeleri için böyle bir potansiyel müşteri portföyü verebilecek tek şirket.”

Satıcılar Facebook reklamları ve gönderilerine satın alma düğmesi yerleştirebilecek

Zaman tünelindeki gönderi ile reklamlara satın alma düğmesi yerleştirmeye izin veren sistem henüz deneme aşamasında ve sadece Amerika’da Shopify kullanan satıcılarla sınırlı. Ancak Instant Articles uygulaması ile Facebook’un hem e-ticaret hem de online medya tekeli olma kararlılığının sağlam bir göstergesi.

İlk değil

Facebook satın alma düğmesini 2010 ve 2011’de denedi ama o zaman tutmadı. J.C. Penney Co. Inc. ve HauteLook gibi hem online mağazalar hem de fiziksel dükkanlarla satış yapan şirketler istedikleri satış rakamına erişemeyince uygulama kaldırıldı.

 

1

Ancak bu kez mobil var

Mobil e-ticaretin en büyük sıkıntısı sürümden kazanmak zorunda olması. Mobil müşteri dönüşüm oranı laptop ve masaüstü müşterisinin üçte biri. Bu büyük farkı kısmen telafi eden iki nokta ise 1) mobil potansiyel müşteri sayısının daha fazla olması ve 2) ürüne mobilden bakan müşterinin desktoptan alışveriş yapması.

Mobil tüketici zamanının beşte birini Facebook’ta geçiriyor

Bu aralar bütün sosyal ağlar mobil satın alma düğmesiyle uğraşıyor. İşin içinde Pinterest, Twitter ve Instagram var (2014’ten beri satın alma düğmesi kullanıyorlar). Geçenlerde de Google da akıllı telefon kullanıcılarının ekrandaki Ürün Liste Reklamlarını (PLA) tıklayarak doğrudan mobil alışveriş yapmasını sağlayan Google’dan Satın Alma (Purchases on Google) uygulamasını başlattı.

PLA’lar basit reklamlar değil. Aynı zamanda ürün resmini, fiyatını ve satıcının adını gösteriyor. Hangi satıcının adını gösteriyor derseniz (ki e-ticarette en kritik nokta bu) sistem Android mağazası Google Play’e benziyor: Google’da ilgili ürün aramalarında en üst sırada gösterilen satıcının adı gösteriliyor.

Sadece kendi ürününüzü satan bir siteniz varsa sizin için bir şey değişmiyor, ama E-Bay gibi bir platformda kendi diş fırçanızı satıyorsanız diğer markaların önüne geçmek için SEO yapmanız gerekiyor.

Bu maya tutar mı?

Mobil alışverişin gözden kaçan asıl eksiği “olmayan bir problemi” çözmeye çalışması. İnsanlar zaten fiziksel markette veya PC ile alışveriş yapıyor. Küçük telefon ekranında düğmeye basarak mobil cihazdan alışveriş yapmak ise müşteriye zor geliyor. Bu noktada mobil ve online alışverişin aslında dükkandan alışverişten çok daha güvenli olduğunu, kredi kartı bilgilerinin genellikle tatil yörelerinde kopyalanarak çalındığını tüketiciye iyi anlatmak gerekiyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Facebook mobil alışveriş için Türkiye’de potansiyel görüyor musunuz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*