15 Kasım 2018

Facebook Organik Erişiminizde Bir Değişiklik mi Var?

Facebook’un 2013’ün son aylarında Haber Akışı Algoritması’nda yapacağını duyurduğu değişiklik, şimdiden haber akışında bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Markalar, pazarlamacılar, ünlüler ve blogger’lar tarafından negatif karşılanan bu değişiklik sebebiyle organik erişim iletilerinde yüzde 1-2 oranında azalma yaşandı.

EdgeRank Checker tarafından Nisan 2014’de hazırlanan son ölçümleme raporları Facebook’un yaptığı değişiklik öncesinde de bu tür post’ların erişiminde bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Bunun nedeni de kullanıcıların gitgide daha fazla arkadaş eklemesi ve markalardan gelen post’larda ‘beğen’ butonuna daha sık tıklaması.
edgerank-checker-nisan-1

EdgeRank Checker’a göre Facebook organik erişim post’ları Şubat 2012’de dünya çapında ortalama olarak yüzde 16’dayken, bu oran Mart 2014’de yüzde 6,5’e düştü. Yapılan araştırma, ortalama olarak en büyük düşüşün Kasım 2013 ile Aralık 2013 arasında gerçekleştiğini, minimum düşüşün ise yapılacak değişimin duyurulduğu Aralık 2013-Mart 2014 döneminde yaşandığını gösteriyor.

ExactTarget tarafından Ağustos 2013’de yapılan bir anket ise -süre giden bu düşüşe rağmen- Amerikan Facebook pazarlamacılarının organik büyümeyi halen en efektif stratejilerden biri olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Takipçilerini düzenli eğlendirme ve bilgilendirme amaçlı olan organik erişim post’ları ankete katılanların yüzde 67’si tarafından beğenilirken, ankete katılan markaların yüzde 58’i de bu taktiği kullandığını belirtiyor. Facebook’un Haber Akışı’nda yapacağı değişikliklerin, pazarlamacıların organik erişim postlarını ne sıklıkla kullanacağı üzerinde etkili olacağı kesin. Ancak bunun yaratacağı değişikliği önümüzdeki dönemde görebileceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*