18 Kasım 2018

Facebook Pazarlama Oyununu Değiştiriyor

Facebook bu yıl 10. Yaşını kutladı. 10 yıldır insanların internet üzerinde nasıl iletişim kuracaklarını ve nasıl etkileşimde bulunacaklarını Facebook belirliyor.

Bunca zamandır Facebook, kullanışlılığını iş dünyasına da sokmak için çabalıyor fakat yığınla sorun ile karşılaştı. Fakat sonunda şirket, mobil platform üzerinde doğru düzgün bir parasallaşma stratejisi belirleyerek, yatırımcılarının sakinleşmesini ve kullanıcısının da deneyiminin reklamlarla bölünüp, 150 milyar dolara ulaşmış şirketin değer algısına karşı olan güvenlerini sarsmamayı başardı.

Facebook

Pazarlamacılar ile Facebook arasındaki ilişki aslında hala çok sağlıklı değil. Yapılan araştırmalara göre Facebook üzerinde ürün veya hizmet pazarlayanların yalnızca %34’ü Facebook’un gerçekten işlerine yaradığını belirtiyorlar. Ama yine de, geri kalan %66, hala Facebook’u kullanmaya devam ediyor. En azından şimdilik.

Güvenlik sorunları

Facebook’un reklam konusunda zaman zaman tökezlemesinin en büyük nedeni, reklam gelirlerini arttırmak için sitede değişiklikler yapması, daha sonra kullanıcılardan gelen tepkiler yüzünden bu değişiklikleri geri çekmesi veya tekrar düzenlemesi. Bazı kullanıcılar, özellikle güvenlikten endişeli aileler, Facebook’u dava edecek kadar ileriye gitmişlerdi.

Bütün bu sebepler yüzünden Facebook’un güvenlik ve mahremiyet korunması konusunda sicili pek iyi değil ve güven konusunda sorunları var. Bu yüzden dev sosyal ağ, eskisine göre ne olduğu çok daha açık seçik anlaşılan yeni bir mahremiyet ve gizlilik sözleşmesi yayınladı. Site artık kullanıcılarına güvenlik ve gizlilik ayarlarını nasıl yapılandırabilecekleri konusunda yol gösterecek. Yeni kullanıcılar da, güvenlik ve gizliliklerini tehlikeye sokabilecek varsayılan ayarlar ile sitede dolaşmak durumunda kalmayacak. İlk bakışta bu durum pazarlamacıların Facebook’a erişimini genel olarak düşürebilirmiş gibi geliyor, fakat aynı zamanda online pazarlama kampanyalarını çok daha doğru ve kesin hedefleyebilecekler.

Facebook perakendecilere yardım etmiyor

Facebook üzerinden müşterilerine ulaşmaya çalışan perakendeciler ve diğer işletmeciler Facebook’un en iyi pazarlama günlerini çoktan geride bırakmış olabilirler. Facebook artık şirketlerin sayfa açıp, insanları sayfayı beğendirip, sonra da hep kampanyalarının kullanıcıların duvarında çıkmasını sağlayamayacaklar. Buna Organik Erişim deniliyordu.

Şimdi, kullanıcı bir sayfayı beğense bile, sayfayla ilgili çok fazla güncelleme görmeyecek. Ogilvy & Mather’ın bir araştırmasına göre, 2013 Ekim ayında kullanıcılar beğendikleri sayfaların paylaşımlarının %12’sini görürken, 2014 Şubat ayı itibariyle bu oran %6’ya gerilemiş durumda. Gawker yayın grubunun iddialarına göre ise Facebook bu oranı %2’ye kadar düşürmek niyetinde.

Daha yalnızca bir yıl önce Facebook, algotirmalarındaki değişikliklerin spam ve istenmeyen içerikleri engellemek üzerine olduğunu söylüyordu. Fakat bu günlerde Facebook, bu değilikliklerin organik erişim üzerine yapıldığını ve paralı reklamların daha çok kişiye ulaşacağını belirtiyor. Bu değişiklikler, üzerinde yıllarca pazarlama çalışılmış marka sayfaların tıklanmamasına ve görünürlüğünü kaybetmesine yol açıyor.

İki hafta önce Macy’s markası, facebook’un yeni “Premium” video reklamlarını ilk test eden şirketlerden biri oldu. Premium video reklamı konsepti bile, Facebook’un perakendeciler ile olan ilişkisini gerçek paraya çevirmek istediğinin en büyük göstergelerinden. Facebook bu reklam videolarını maksimum hedef kitleye ulaşacak şekilde günlere bölebiliyor ve yavaş yavaş farklı iş kollarında deneme yayınlarına başlıyor.

Ne yapılabilir?

Doğal olarak Facebook daha fazla reklam satın almanızı isteyecektir. Ve aslında bu gerçekten pazarlamacıların efektif bir biçimde sosyal ağ içinde var olmalarının en geçerli metodu olabilir. Başka uzmanlar da diyorlar ki, günümüz alışveriş tutkunlarında, özellikle online alışveriş yapan kitlede ağızdan ağıza dolaşan ürün tavsiyelerinin önüne, efektif olarak geçen başka hiçbir pazarlama metodu yok. Bu yüzden kullanıcıları paylaşmaya yönlendiren kaliteli içerik ve ödüllü içerikler hala etkili olmayı sürdürecek. Bu da, içerik yönetiminin önemini arttıracağını düşündürüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Düşünsenize beğeni sayfası oluşturup 5,000 kişi beğeni topladınız. ve facebook bundan para kazanmıyor. ama %2 gösterim çok az ve face book iyi niyetli değil. dünyanın kanunu bu eşkiyalık yapan bir firma çok az ayakta kalır. face book gider macekook gelir. 150 milyar dolar değer kazanan firma 200 milyaz zarar edebilir. o yüzden bence insanii değerlere saygı gösterip. işlerini iyi kurgulamalı.

Fikrini söyle

*