16 Aralık 2018

Facebook Pazarlamada İçerik mi Reklam mı?

İnişe geçen hisse fiyatları ile halka arzının yankıları hala devam eden Facebook, bilindiği gibi kazancının büyük bir kısmını reklam gelirlerinden sağlıyor.

Fakat farklı şekillerde sunulan bu reklamlar markaların yeni müşteri kazanımları ve satış arttırmalı adına gerçekten etkili mi?

eMarketer, farklı araştırmalar üzerinden ortaya çıkan verilerle tüketicilerin Facebook reklamlarına bakış açılarını inceleyerek bu soruya yanıt vermeyi hedefledi. Firma tarafından ortaya çıkarılan veriler, tüketicilerin webde olduğu gibi Facebook’ta da içeriği reklamlara tercih ettiklerini gösterdi.

Tüketicilerin %44’ünün Facebook üzerindeki reklam ya da sponsorlu paylaşımlara hiç tıklamadıklarının belirtildiği araştırmaya göre, bu reklamlara oldukça az tıkladığını belirten tüketici kesimi ise %31. Araştırmada reklamlara sıklıkla tıkladıklarını ifade eden tüketici oranı %10 olarak açıklanıyor.

Tüketicilerin %17’si Facebook üzerinde hiçbir markayı ‘Like’ etmediklerini belirtirken, %37’si sıklıkla sosyal mecra üzerinde markaları beğendiklerini paylaşıyorlar.

Tüketicilerin markalar tarafından sunulan içerikleri paylaşmaya daha meyilli olduklarını açıklayan eMarketer yetkilileri, markalar taraından paylaşılan kısa testlerin Facebook üzerinde markaları takip eden kesimin %32’si, yarışmaların %29’u, ufak ödüllerin ise %26’sı tarafından paylaşıldığını açıklıyorlar.

Arkadaşlarının sayfalarında markaların test paylaşımı görüp tıklayan Facebook kullanıcılarının %82’sinin aynı testi aldıkları da eMarketer tarafından belirtiliyor.

Araştırmaya göre, markalar Facebook üzerinde takipçileri ile ilişki kurmak istedikleri takdirde, farklı içerik uygulamaları ile bunu sağlayabiliyorlar. Her ne kadar Facebook reklamları yeni takipçi kazanımı anlamında etkili bir yöntem olarak görülse de, içerik paylaşımlarının ilişkileri kuvvetlendirmedeki etkisi reklamları geride bırakıyor gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*