13 Kasım 2018

Facebook Promosyonlarındaki Değişiklikler Markalara Ne Sağlıyor?

facebook
Bir milyarı aşan kullanıcı sayısıyla Facebook, reklam ve tanıtım uygulamalarında yaptığı ve geçtiğimiz günlerde duyurduğu değişiklikler ile sosyal medya üzerinden satış yapan, var olan ya da sosyal medyaya entegre markalar için;  en önemlisi de küçük işletmeler ve isimler için umut verici olmaya devam ediyor.

Sosyal platform artık her ölçekteki markanın, üçüncü parti uygulamalara ve uygulama üreticilerine gerek duymadan, yarışma ya da çekiliş gibi kampanyaları doğrudan zaman tünellerinde gönderi paylaşarak yapmalarına imkan veriyor.

Tüm bunlar ise sayfa sahiplerine kullanıcıların gönderilerini, beğenilerini, yorumlarını, mesajlarını toplayabilmelerine ve gönderilere gelen beğenileri yarışmalarda, quiz ve oylamalarda doğrudan kullanabilme avantajı sağlıyor.

İlgili rehber: Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Uygulamanın küçük işletmelere faydaları

Büyük markalar zaten, hali hazırda kendilerine özel oylama, quiz ya da yarışma aplikasyonları üreterek tanıtımlarını gerçekleştiriyorlardı. Mevcut durumla ise işleri biraz daha kolaylaşmış oldu. Ancak öyle gözüküyor ki, şimdiki durumdan en büyük faydayı sağlayacak isimler daha küçük ölçekli markalar ya da işletmeler olacak.

Daha önce sayfasını aplikasyon ya da kullanıcı sayısı anlamında çok fazla geliştirmemiş hatta hiç denememiş markalar, artık aplikasyon desteğine gerek kalmadan, zaman tünellerinde durum ya da herhangi bir gönderi paylaşır gibi kolay ve hızlı şekilde tanıtımlarını yapabiliyorlar.

Ayrıca, hayran sayfalarıyla kullanıcılar arasındaki formaliteler de ortadan kalkıyor. Önceden, hayran sayfasındaki herhangi bir yarışmaya ya da oylamaya katılabilmek için kullanıcının o sayfayı beğenmesi gerekiyordu. Artık bu zorunluk da ortadan kalktı.

Söz edilmesi gereken bir diğer önemli fayda ise düşük fiyat avantajı. Uygulama üreticileri tüm bu uygulamalardan önce, yarışma ya da quiz başına günlük olarak oldukça yüksek fiyatlar istemekteydi. Şimdilerde aplikasyon sağlayıcıları da yeni yöntem arayışını içinde girerken; küçük ölçekli markalar ise çok düşük bir pazarlama bütçesiyle dahi Facebook faaliyetlerini gerçekleştirebilir imkanlara sahip. Hatta, hiç bütçe ayırmadan da amaçlarına ulaşabilmeleri mümkün.

İlgili rehber: Facebook’un Yeni İstatistik (Insights) Güncellemesi Markalara Neler Sunuyor?

Böylece, birbirine bağlı olarak artan avantajlar, markalara daha geniş kullanıcı kitlesine hitap etme şansını veriyor. Aktivite arttıkça fan sayfası Facebook’un gözünde olumlu bir ihtiva oluşturuyor. Böylece gönderiler Facebook’un algoritması tarafından daha çok ziyaret edilebilir hale getiriliyor.

Kullanıcılar açısından ise şöyle bir avantaj var; beğenilen ya da beğenilecek sayfa, kullanıcının kişisel bilgilerini üçüncü bir isimle ya da uygulamayla paylaşamıyor; e-mail adreslerini ya da diğer kişisel bilgileri herhangi bir amaçla kullanamıyor.

Yeni uygulamadan nasıl daha iyi faydalanırsınız

Facebook’ta marka olarak var olmanızın asıl amacı, tüketicilerle etkileşime geçmek ve kendi adınıza bundan fayda sağlamak olduğundan, bu etkileşimi arttıracak şekilde hareket etmelisiniz.

Tüketicilerden gelen geri dönüşleri biriktirmeli, yeni ürünlerin tanıtımında dikkatli olmalı ve örneğin  katalog paylaşımınızı bol tutmalısınız. Tabi ki bunları yaparken dozu kaçırmamanız önemli. Facebook zaman tüneli tanıtımına izin verse de, aplikasyonlardan da vazgeçmek şu an için akıllıca olmayacaktır. Aynı şey zaman tüneli haricinde verilen reklamlar için de geçerli.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Serhat der ki:

    Merhaba,

    Yazıyı, değişen kuralın daha geniş bir kitleye duyurulmasını sağlamak açısından olumlu buldum fakat bir nokta gözüme çarptı.

    ”Önceden, hayran sayfasındaki herhangi bir yarışmaya ya da oylamaya katılabilmek için kullanıcının o sayfayı beğenmesi gerekiyordu. Artık bu zorunluk da ortadan kalktı.” Böyle bir zorunluluk yoktu hatta uygulamalar öncesi çıkan ”sayfayı beğen” aslında Facebook’ta bir kural ihlaliydi ancak bu yüzden yaptırım uygulanmıyordu. Öte yandan 2011’e kadar, sayfada yer alan yorumları beğenmek için sayfayı beğenmek gerekiyordu, bu zorunluluk 2011 itibariyle kalkmıştı.

Fikrini söyle

*