13 Aralık 2018

Facebook Reklam Ücretleri Taleple Beraber Artışta

TBG Digital tarafından yapılan bir araştırmaya göre Facebook reklam ücretleri, pekçok firma tarafından tercih edilmesi sebebi ile hızlıca artıyor.

2011’in ikinci çeyrek Facebook reklam oranlarının ve fiyatlarının araştırıldığı rapor, 21 ülkede Facebook üzerinde reklam yayınlayan 167 şirket ile yapıldı. Cambridge Üniversitesi tarafından da onaylanan araştırma 200 milyar görüntülenmenin (impression) detaylarını inceledi.

Raporda CPM (bin görüntüleme başına maliyet) oranlarının 2010 2. çeyreğine kıyasla %45 arttığı belirtilirken, tıklama başına maliyetin 2010 2. çeyreğine kıyasla %74 arttığı iletiliyor.

Araştırmada, 2011 2. çeyreğinde Facebook üzerindeki hayran sayısını arttırmaya yönelik marka reklamlarının ilk çeyreğe kıyasla %104, geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla %1900 artış gösterdiği de belirtiliyor. Markaların, özellikle hayran sayfaları oluşturmaya yönelik kampanyalarının oldukça hızlı artışı dikkat çekerken, Facebook üzerinden farklı sitelere trafik oluşturmaya yönelik kampanyaların görüntülenme payının ise %50 civarında olduğu iletiliyor.

Facebook hayran sayfalarındaki kitleyi hedef alan kampanyaların dönüşme oranlarında, ilk çeyreğe kıyasla %435 artış olduğu da paylaşılan bilgiler arasında.

2011 2. çeyreğinde CTR (Click through rates) oranlarındaki en hızlı artışın ise perakende sektöründe yaşandığı araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan. 2011 ikinci çeyreğinde, görüntülenme oranlarının %36’sının mağaza sektöründen geldiği belirtiliyor.

En yüksek CTR oranlarının perakende sektöründe olduğu belirtilirken, ikinci sırada sanat ve eğlence, üçüncü sırada ise yiyecek ve içecek sektörleri yer alıyor.

TBG Digital CEO’su Simon Mansell, markaların tanıtıma yönelik kampanyalarını Facebook üzerinde arttırıp, geleneksek yöntemlere daha az harcama yapmaya başladıklarını iletiyor. Facebook reklam fiyatlarının taleple beraber artmaya devam edeceğini belirten Mansell, markaların artık Facebook üzerinde reklam konumlandırırken de daha stratejik düşünmeleri gerektiğini belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*