16 Aralık 2018

Facebook Reklamları Bu Yıl İki Katına Çıkacak

Mayıs ayında gerçekleşeceği öne süren halka arzı öncesinde Facebook reklam kazançları ile ilgili birbiri ardına araştırmalar yayınlanıyor.

2011’in sonunda eMarketer, Facebook’un geçtiğimiz seneyi 3.8 milyar dolar ile kapatacağını öne sürerken, Enders Analysis tarafından gerçekleştirilen bir araştırma ise Facebook’un 2012’de display reklam geliri ile Google‘ı geride bırakacağını açıklamıştı.

Facebook reklam kazancı ile ilgili bizlere ulaşan son araştırma ise Efficient Frontier tarafından yayınlandı. Firmaya göre Facebook reklam gelirleri 2012’de 2011’e kıyasla iki katına çıkacak.

Facebook reklam gelirlerinin 2011’in 4. çeyreğinde toplam online reklam gelirlerinin %2.7’sine denk geldiğini belirten Efficient Frontier, bu oranın bu sene %5’e çıkacağını da öne sürdü.

Firmanın kendi müşteri verileri ile gerçekleştirdiği araştırmasında, sosyal networklerde vakit geçiren tüketicilere ulaşmak isteyen pazarlama uzmanlarının gözlerini Facebook’a diktikleri belirtilirken, markaların farklı Facebook reklamları ile dördüncü çeyrekte hayran sayılarını aylık ortalama %9 oranında arttırdıkları açıklandı.

Efficient Frontier, 2012’de online pazarlama harcamalarının genelinde de artış yaşanacağını paylaşırken, arama motoru harcamalarının 4. çeyrekte 2010’a kıyasla %18 arttığını öne sürdü.

Tıklama ücretlerinin daha düşük olmasından ötürü mobil CPC reklamları ile 2011’in dördüncü çeyreğinde CPC reklam harcama oranlarının %5’e düştüğü de araştırmada öne sürülürken, paralı tıklamaların %22’sini mobil tıklamaların oluşturduğu paylaşıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*