15 Kasım 2018

Facebook Reklamların Kontrolünü Kullanıcıya Veriyor

Facebook 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, sosyal ağ hizmetleri kullanıcılarına reklamların görüntülenme ve içerikleri konusunda daha fazla söz hakkı verecek. Kullanıcılar açısından sosyal medya reklamlarının nasıl değişeceğini bugün yayınladığı bir güncelleme ile anlattı.

Koşul ve İlkeler Güncelleniyor

Facebook’taki deneyimin sorumluluğu artık kullanıcılarda olacak ve bu sorumluluğu almaya yönelik ipuçlarına ve bir “nasıl yapılır” kılavuzu kullanıcılar ile paylaşılacak. Ayrıca Koşullar, Veri İlkeleri ve Çerez İlkeleri de güncelleniyor.  Bunların yanında, Facebook dışında kullanılan uygulama ve sitelere dayalı reklamlarda geliştirmeler yapılıyor.

Gizlilik Temel Bilgiler

Gizlilik Temel Bilgiler, Facebook’taki kullanıcı bilgilerini nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda en sık sorulan soruları yanıtlayan interaktif kılavuzlar sunulacak. Bu kulavuzlar 36 farklı dilde hazırlanıyor.

facebook reklam

Reklamlar üzerinde daha fazla kontrol

Facebook’un yardım bölümü diyor ki: “Bazılarınızdan, birden fazla cihaz ve tarayıcı kullandığınızda gördüğünüz reklam türlerini kontrol etmenin zor olabildiği yönünde görüşler aldık. Geçmişte, dizüstü bilgisayarınızda belirli türde reklamları durdurduğunuzda bu seçim telefonunuzdaki reklamlara uygulanmayabiliyordu. Çok sayıda insanın Facebook’a erişmek için birden fazla telefon, tablet veya tarayıcı kullandığını biliyoruz, yani tüm cihazlarınız için geçerli olacak tek bir seçim yapmanızın kolay olacağını düşünüyoruz.
Bu nedenle, Facebook gördüğünüz reklamlarla ilgili olarak yaptığınız seçimlere tüm cihazlarda saygı duymaktadır. Kullandığınız uygulama ve sitelere dayalı olarak Facebook’ta gördüğünüz reklamları Digital Advertising Alliance üzerinden durdurabilirsiniz. Bunu iOS ve Android üzerindeki kontrolleri kullanarak da yapabilirsiniz. Bize bu tür reklamları görmek istemediğinizi söylediğinizde, kararınız Facebook’a erişmek için kullandığınız tüm cihazlarda geçerli olur. Ayrıca Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’la başlayarak reklam tercihlerini başka ülkelerde de kullanıma sunuyoruz.”
Bütün bunların Facebook üzerindeki sosyal medya reklamlarına nasıl etki edeceğini zaman gösterecek. Bizim yorumumuz, artık firmalar körü körüne reklam vermek yerine, reklamlarının engellenmemesi veya beğenilmesi için kullanıcıları ve hedef kitlelerini ayrıca ikna etmek zorunda kalacaklar. Bu ikna, sosyal kampanyalar ile yapılabileceği gibi reklamların hedef kitleye göre çok daha isabetli tasarlanması ile de yapılabilir.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*