20 Kasım 2018

Facebook Sahte ‘Like’lardan Rahatsız Değil

Reklamverenlerin yeni takipçilere ulaşıp hayran sayılarını arttırmak adına sıklıkla kullandıkları bir yöntem olarak karşımıza çıkan ‘Like’ satın alma, görünüşe göre firma yöneticilerini gerçek kişilere ulaştırmakta başarısız kalıyor.

Kısa bir süre önce bünyesindeki 90 milyon hesabın %5’i ile %6’sı arasının sahte olduğunu açıklayan Facebook, reklam kampanyaları ile oldukça yüklü miktarlarda para harcayarak sadece sahte ‘Like’lara ulaşan reklamverenlere bunda bir sıkıntı olmadığını belirtiyor.

BBC’de yer alan bir haberde paylaşılan bilgilere göre, işyerlerinin sosyal medya pazarlamasını yürüten bir yetkili, firmaların hayran sayısını arttırmak üzere son zamanlarda yaptığı kampanyalarda satın alınan ‘Like’ların büyük bir kısmınım Mısır ve Filipinler gibi ülkelerden gelen sahte hesapların oluşturduğunu farkettiğini belirtiyor.

Reklamveren markaların bunu farketmelerinin ardından kampanyalarda harcadığı parayı firmalardan alamadığını açıklayan yetkili, Facebook ile konu hakkında irtibata geçtiğini, fakat firmanın yaptığı açıklamada bunda sorun olmadığını belirttiğini açıklıyor.

Markaların müşterileri ile iletişimlerini arttırma ve kampanyalarını duyurma anlamında en çok kullandıkları sosyal mecralardan biri olan Facebook’ta yer alan sahte hesaplar ve sahte ‘Like’larla alakalı firmanın umursamaz davranması, gerçek kampanyalarla gerçek kişilere ulaşmak isteyen markalar için oldukça rahatsızlık verici bir etken olarak karşımıza çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*