15 Kasım 2018

Facebook Şaşırtmadı, 2. Çeyrekte de Büyüdü


Bilindiği üzere Facebook, geçtiğimiz aylarda halka arz edildi ve NASDAQ üzerinden borsaya girdi. Facebook’un hissedarları, sosyal medya ağının halka arz edilmesinden sonraki ilk gelişmeleri, Facebook’un dün yayınladığı 2. çeyrek raporuyla öğrendi.

Facebook, 2. çeyrek raporunda 295 milyon dolar net kar elde ettiğini duyurdu. 2. çeyrekte toplamda 1.18 milyar dolar ciro elde eden şirketin hisse başına karı ise 0.12 dolar. Şu an bahsettiğimiz değerler GAAP (Genel Kabul Görmüş Muhasabe İlkeleri) dikkate alınmayarak hesaplanan değerlerdir.

Bu çeyrekteki rapora göre, Facebook’un cirosunda ilk çeyreğe kıyasla %12’lik bir artış görünüyor. İlk çeyrekteki cirosu 1.05 milyar dolar olan şirketin net karı ise 205 milyon dolardı. Bu çeyrekte net karda da %44’lük bir artış görünüyor. Şirketin geçen seneki rakamlarına baktığımızda da, sosyal medya ağının giderek büyüdüğünü görebiliyoruz. 2011’in ikinci çeyreğinde 895 milyon dolar cirosu olan şirket %32’lik bir büyüme göstermiş. Ciroda %32’lik bir büyüme olsa da, 285 milyon dolarlık net kara baktığımızda, sadece %3.5’luk bir artış görüyoruz.

Facebook’un 2. çeyrek raporundaki verilerde GAAP’in dikkate alınmamasının sebebi, şirketin şuanki istisnai durumdan kaynaklanıyor. Teknoloji tarihindeki en kapsamlı halka arz hareketini gerçekleştiren şirketin harcadığı paralar aslında negatif bir durumu göstermiyor, aksine bu harcamalar şirket için bir yatırım niteliğinde olmuştur.

Dünya çapında aylık 955 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı açıklanan Facebook’un, nisan ayında 900 milyon kullanıcısı bulunuyordu. Her gün giderek büyüyen aylık kullanıcı sayısına ek olarak, mobil kullanıcıların sayısı da geçtiğimiz ay 543 milyona ulaştı. Facebook hem kullanıcı sayısı olarak, hem de şirket olarak her geçen gün büyümeye devam ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*