20 Kasım 2018

Facebook Sayfalar Mobil Sürüme Online Alışveriş Desteği Geliyor

facebook pages 5

Facebook, “Sayfalar” hizmetinin mobil sürümüne online satış özelliği ekleyerek girişimcilere tam kapsamlı e-ticaret desteği sunacağını duyurdu. Shopify e-ticaret platformunu kullanan online mağazalar artık ürün ve hizmetlerini Facebook mobil üzerinden kolayca satabilecekler. Yeni mobil Sayfalar, e-ticaret sitelerinin ürününü sanal vitrinde sergilemesini ve akıllı telefonla tablet kullanan mobil müşterilere yeni düğmelerle ulaşmasını sağlıyor.

facebook pages 2

Yeni alışveriş sekmesi

Öncelikle bazı satıcılar Facebook Sayfası’na bir alışveriş sekmesi ekleyebilecekler ve bu da Shopify kullanan sitelerin Facebook kullanıcılarına doğrudan satış yapmasını sağlayacak. Hizmetler sekmesi de ürün yerine otelde yer ayırtma gibi hizmetler sunan e-ticaret sitelerinin servislerine ulaşılmasına izin verecek.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ayrı ayrı gösterilen Ana Sayfa, Hizmetler, Fotoğraflar ve Alışveriş sekmeleri müşterinin şirket sayfasında online mağaza gibi dolaşmasını sağlayacak. Ayrıca aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere, şirketlerin profil fotoğrafının hemen altında tek tuşla firma iletişim bilgilerine ulaşılmasını sağlayan bir “Bize Ulaşın” düğmesi yer alacak.

facebook pages 2

Tek tuşla alışveriş

Temmuzdan beri test edilen ve 8 Eylülde açıklanan yeni özellikler, kullanıcıların “satın al” düğmesine basarak doğrudan Facebook’tan alışveriş yapmasına imkan tanıyor ve bunun için Shopify kullanmak yeterli oluyor.

Facebook’un rakibi olan Twitter, Google ve Pinterest de kullanıcıların sosyal ağlardan alışveriş yapması için benzer ve yeni yöntemler deniyor.

Facebook girişimcileri küstürmüştü

Dünyanın en güçlü sosyal ağı olan Facebook son zamanlarda yaptığı algoritma değişiklikleriyle birçok küçük işletmeyi kızdırdı. Öyle ki bazı e-ticaret siteleri Facebook’un müşterilerine ulaşmalarını engellediğini söylediler. Bununla birlikte 45 milyon aktif işletme Facebook’ta sayfa işletiyor. Bu da Facebook’un e-ticaret için harika bir pazarlama platformu olduğunu gösteriyor.

facebook pages 1

Temmuzda sinyali verdi

Facebook Sayfalar’ın mobil sürümünde Facebook üzerinden doğrudan satış yapılmasına izin veren değişiklikler aslında bu yaz ortasında duyuruldu. Şirketin çeyrek sonuçlarının duyurulduğu Temmuz ayında bir açıklama yapan Facebook İşletme Müdürü Sheryl Sandberg, ücretsiz sayfa işleten girişimleri ücretli reklamverenlere dönüştürmek için yeni yollar aradıklarını söyledi. Facebook gönderilerini daha çok kişiye ulaştırmak isteyen şirketlerden ücret alacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*