16 Kasım 2018

Facebook Uydu İnşa Etmekten Vazgeçti, Kiralama Yoluna Mı Gidecek?

facebook uydu

Facebook, daha önce hiç kimsenin haberinin olmadığı bir projesi sonlandırdığını duyurdu. Proje, Facebook’un bir uydu inşa edip, bunun uzaya gönderilmesi ve dünya üzerinde internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelere doğrudan uydu üzerinden internet bağlantısı sağlanmasıydı.

Böyle bir projenin iptal edilmesinin sebebi ne teknik zorluklar ne de alınması gereken izinler. Esas sebep para: Bu projenin ilk etaptaki maliyeti 500 milyon dolar civarına geliyor ve sağlanacak bu internet bağlantısı üzerinden bu yatırımın karşılığının alınamayacağı düşünülüyor.

Daha üzerinde çalışıldığı açıklanmadan iptal edilme haberi gelen proje aslında teorik olarak çok mümkün ve Facebook’un dünyanın her yerine interneti yayma misyonu ile de paralel. Facebook kendi uydusunu inşa etme projesini iptal etmiş olabilir, ancak aynı altyapıları kullanarak hali hazırda dünya yörüngesinde bulunan uydulardan bant genişliği kiralayıp yine internet erişimini yaygınlaştırma hayalini gerçekleştirebilir. Bu konuda da çalışmalar olduğunu Business Insider ve The Information yayınlarının bağlantıları onaylıyor.

Facebook, tüm dünyanın internet erişimi olabilmesi için internet.org derneğini kurmuştu ve gelişmekte olan ülkelerdeki internet fiyatlarının düşürülmesine çalışıyor. Bunun haricinde, kendi yaygınlığını artırmak için Facebook Lite adı verilen ve en basit akıllı telefonlarda bile çalışabilen hafifletilmiş sürümünü çıkartmıştı. Ayrıca yine internet.org üzerinden, internet yaygınlığını artırmak için, iptal edilen projeden tamamen ayrı olarak başka bir uydu iletişimi fikri de konuşuluyordu.

Facebook’un tüm bu çabasının kendi yaygınlığını, dolayısı ile gelirlerini artırma çabası olduğu çok açık. İnternet kullanılan bölgelerde Facebook’un kullanım oranının %75 ve üzeri olduğunu düşündüğümüzde, internet ne şekilde ve nereye yayılırsa yayılsın Facebook’un işine yarayacak. Facebook daha çok kullanıcı ve girişimciyi kendi ekosistemine dahil ederek, özellikle reklam gelirlerinde artış yakalamayı planlıyor. Dünyanın yarısından fazlasının hala internet erişimi olmadığını düşündüğümüzde, Facebook’un potansiyel olarak şu anki durumunun iki katına çıkması çok mümkün görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*