15 Kasım 2018

Facebook Uygulama Geliştiricilere Abonelik Sistemi Sunuyor

Facebook bugünden itibaren, kendi platformundaki uygulama geliştiricileri için önceden duyurusunu yapmış olduğu abonelik sistemini devreye sokuyor.

Facebook geliştiricilerine ve sektörden para kazanan birçok kişiye sayısız kolaylık sağlayacak bu yeni sistem ile bugüne kadar zorunlu kılınan kendi sanal para birimi Facebook Credits artık zorunlu olmayacak.

Abonelik sisteminin bir süredir Zynga ve Playdom gibi partnerler tarafından test edildiği biliniyordu. Fakat sistem, bugünden itibaren platformdaki tüm geliştiriciler için kullanılabilir hale geliyor. Bu şekilde geliştiriciler uygulamalarına sabit ve aylık abonelikler kazandırarak düzenli bir gelir elde etme şansına erişecekler. Facebook uygulama geliştiricileri, bu radikal değişiklik ile tıpkı Android ve iOS geliştiricilerinin sahip olduğu kolaylıklara sahip olacaklar.

Yeni sistem ile birlikte, geliştiricilere yerel para birimleriyle fiyatlandırma yapma imkanı tanıyan Facebook, ayrıca kademeli abonelik sistemi gibi farklı gelir modelleri deneme seçeneği de sunuyor. Geliştirici eğer isterse abonelerine bir aylık ücretsiz deneme süresi gibi promosyonlar da tanıyabilecek.

Kredi kartları veya PayPal hesaplarıyla ödeme yapmaya da imkan veren sistem ayrıca abonelikten çıkmak isteyen kullanıcılar için ödeme ayarlarından kolayca çıkış yapabilmelerine olanak sağlayacak. Fakat yine de Faebook, uygulama içerisine bir “abonelikten çık” özelliği eklenmesini tavsiye ediyor. Facebook ayrıca tıpkı Apple‘ın yaptığı gibi abonelik ücretlerinden 30% gibi bir rakam kesmeyi de planlıyor. Ancak bu rakamda ilerleyen günlerde bir indirim olabileceği de konuşulan konular arasında.

Bu yeni abonelik sistemi Facebook geliştiricilerinin gelirlerini artırmaları açısından ve uygulama sadakati sağladıktan sonra düzenli gelir getirmesi açısından da güzel bir gelişme olarak yorumlanabilir. Ayrıca tıpkı iOS ve Android gibi platformlarda uygulanana benzer bir sistemi entegre etmesi, Facebook kullanıcıları açısından da önemli bir gelişme.
Yeni sistem ayrıca seri oyunlar ve periyodik uygulamalar gibi abonelik bazında ilerleyen sistemlerin gelişimine de ön ayak olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*