17 Kasım 2018

Facebook Üzerinden Dünyanın 125 Ülkesine Para Transfer Edilebilecek

facebook-moneyBugün ortaya atılan bir iddiaya göre 1.1 milyar kullanıcılı dev sosyal paylaşım sitesi Facebook, artık kullanıcılarının kendi sistemi üzerinden para transferi yapılmasına olanak sağlayacak.

Bu doğrultuda dünyanın herhangi bir yerine para transferi yapma şansına erişecek olan Facebook kullanıcıları hızlıca, güvenli bir şekilde ve oldukça makul fiyatlarla bu işlemi gerçekleştirebilecekler. Sosyal medya adına bir ilk olan Facebook’un bu hamlesi, internet dünyasında epey ses getireceğe benziyor. Facebook profiline indirilen bir uygulama yardımıyla kullanılabilecek olan özellik sayesinde kullanıcılar, 125 farklı ülkeye para transferi gerçekleştirebilecek.

Dünya para transfer pazarı 534 milyar dolar

Uluslararası bankacılık alanında ciddi bir rekabet yaratacak Facebook’un yeni özelliğinin, deniz aşırı ülkelere gerçekleştirilen para transferi işlemlerinde alınan ve geleneksel bankalarda oldukça yüksek olan ücretleri hatırı sayılır oranda azaltacağı konuşuluyor. Dünya çapında 1.1 milyar kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım sitesinin kullanıcıları, eş, dost ve aile bireylerine kolayca Facebook hesapları üzerinden para transferi gerçekleştirebileceği düşüncesi oldukça heyecan verici ve fiziki bankacılık alanında ne gibi dalgalanmalar yaratabileceğini tahmin etmek de çok zor olmasa gerek.

Facebook’un böyle bir kararı apar topar almadığını, geri planında ciddi araştırmalar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kaldı ki geçtiğimiz aylarda yapılan bir ankete göre; İngiltere’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 60’ından fazlasının para transferi gerçekleştireceği kişi ile anında irtibat kurmak istediğini belirtiyor. Büyük çoğunluğunu Western Union ve MoneyGram gibi şirketlerin domine ettiğin küresel para transfer pazarının 534 milyar dolar olduğunu göz önünde bulundurursak, Facebook’un neden bu doğrultuda bir adım attığını daha iyi anlayabiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*