18 Kasım 2018

Facebook Üzerinden Para Gönderip Almak Mümkün Olmak Üzere

Bir mesajlaşma uygulaması üzerinden tanıdıklarımız ile yazışmak haricinde doğrudan konuşabiliyor, dosya gönderebiliyor, sesli mesaj gönderebiliyor, video, fotoğraf, ikon, bağlantı, telefon rehberinden kontakt ve daha bir sürü şey gönderebiliyoruz. Para neden gönderemeyelim?

Facebook da böyle düşünmüş olacak ki, önümüzdeki aylar içerisinde ABD’li kullanıcılarına Facebook Messenger üzerinden doğrudan online para transferi yapılmasını olanaklı kılacak. Facebook bu hizmeti ayrıca ücretli olarak sunacak.

Para transferi yapılabilmesi için iki tarafın da Facebook hesaplarına ABD’li bir bankadan alınmıi Visa veya MasterCard kredi veya banka kartlarını tanıtmış olmaları gerekiyor.

Para göndermek için $ ikonuna basıyor, kartınızı seçiyor, ne kadar göndereceğinizi yazıyor ve OK diyorsunuz. Hepsi bu. Karşı taraf da gelen paranın hangi kartına aktarılacağını seçiyor.

payments

Online para transferini bu kadar kolaylaştıran bir sistem doğal olarak güvenlik endişeleri yaratacaktır. Ancak unutmamak lazım ki, Facebook aslında dünyanın en çok online para transferinin yapıldığı platformlardan birisi. 2007 yılından beri zaten Facebook ve reklamverenler arasında para transferleri yapılıyor. Bu transferlerin sayısı günde 1 milyonu aşmış durumda. Yani zaten yüksek güvenlikli para transferleri yapan Facebook, Messenger uygulamasında da aynı güvenlik önlemlerini kullanıyor.

Telefonun başka birinin eline geçmesi olasılığına karşı, para transferi yapmadan önce özel bir şifre girilmesini isteyebilecek ve böylece şifrenizi bilmeyen kimsenin para transferi yapamamasını sağlayabileceksiniz. Bu belirleyeceğiniz şifre, Facebook şifrenizden farklı. Eğer iOS bir cihaz kullanıyorsanız şifre yerine parmak izi de kullanabileceksiniz.

Aşağıdaki kısa video, sistemin nasıl kullanıldığını gösteriyor. Sanırız Facebook bankalar ile olan anlaşma ağını genişlettikçe, bu sistemi diğer ülkelerde de kullanıma sokacak. Eğer yeterince gelişirse, kurumsal ödemeler için bile kullanılabileceğini düşünüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*