17 Kasım 2018

WPP Facebook Veri Havuzuna Daha Sıkı Entegrasyon Sağlayacak

wpp

GroupM, Kantar ve KBM Group gibi medya ve veri merkezli reklam ajanslarının evi olan WPP, artık daha önce hiç olmadığı kadar Facebook verileri ile iç içe. Çok yıllık bir anlaşma sonucu WPP Facebook’un geniş kullanıcı tabanına doğrudan erişim kazandı ve ajanslarına kullanıcıların tutumsal, satın alma, lokasyon, hava durumu gibi verileri kullanarak çok daha iyi Facebook hedeflemesi yapabilme imkanı yarattı.

Bu anlaşma aynı zamanda WPP’ye Facebook konu verilerini, sosyal veri firması DataSift aracılığı ile inceleme ve pazarlama kampanyalarının uzun süreli etkilerini markaları için ölçümleyebilme kabiliyeti de veriyor.

Yani Facebook’a girip, Facebook’un kendi sunduğu bir segmenti (örneğin golf oynayanlar) hedeflemek yerine WPP kendi verilerini kullanarak özel bir segment yaratıp, daha kampanyaya başlamadan bu segmente dahil Facebook’ta kaç kişi olduğunu bilebiliyor.

Örneğin WPP, KBM’den aldığı veriler ile Kantar’ın davranışsal ve Kantar’ın Shopcom perakende bağlılık verilerini harmanlayarak, ayonez satın alan ancak Hellmann’s veya Miracle Whip markalarını almayı tercih etmeyen genç kullanıcıları hedeflediği bir segment oluşturabilir.

WPP’nin kendi ajansları arasındaki veri ilişkilerini ve erişimini yöneten Data Alliance şirketinin CEO’su Nick Nyhan bu anlaşmayı ” Sanki Facebook sunucularına bir USB bellek takmışız gibi” diyerek açıklıyor. “Satın almadan önce oluşturduğumuz segmentin kaç Facebook kullanıcısı olduğuna bakabiliyoruz. Bu daha önce sahip olmadığımız bir şeydi”. Bu sistem, Facebook’un mobil kullanıcılarını da hesaba katıyor.

Bu anlaşma aynı zamanda WPP’ye Facebook’un tekliflerinin daha geniş erişime açılmadan erişilebilmesini de sağlıyor. Örneğin Facebook’un yeni yeni kullanıma açmaya başladığı başlık verilerini (topic data) WPP, hangi kilit kelimeler veya markalar üzerine kullanıcıların ne konuştuğunu öğrenmek için kullanabiliyor. Reklamcılar doğrudan bu bilgi üzerine hedefleme yapamıyorlar, ancak kullanıcıların belli konulardaki düşüncelerini anlamak için ve kampanyalarını buna göre şekillendirmek için kullanabiliyorlar.

WPP teorik olarak 1,4 milyar Facebook kullanıcısının bu konu verilerini kullanabiliyor. Pratikse ise yalnızca açık paylaşım yapanlar ile arkadaşları haricindekilere paylaşımlarını kapatanların verilerine bakabiliyor. Nyhan, “Bireysel seviyeye inemiyorsunuz. Verilerin görüntülenebilme seviyesini çok iyi ayarlamışlar. Bu sanki büyük bir okyanusun tamamını görebilmek gibi, ama ancak bir metre derinliğe kadar. Daha derine inemiyorsunuz” diyor.

Facebook, WPP’nin Kantar Worldpanel pazar ve analiz verilerini, sosyal ağ üzerindeki reklamlardan gelen zaman içindeki toplam satışların ölçümlenmesi için kullanmasına izin veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*