20 Kasım 2018

Facebook Web Reklam Gelirini Yüzde 43 & Mobil Reklam Gelirini yüzde 74 artırdı [Araştırma]

Facebook-yeniden_hedefleme-yeniden_hedefleme_reklamları-reklam-display_reklam - KopyaAdroll araştırmasına göre Facebook dünyanın lider reklam platformu olma yolunda hızla ilerliyor. Yıldan yıla ölçümler dikkate alındığında, Facebook aylık aktif kullanıcı sayısını yüzde 13 artırarak 1,49 milyar kullanıcıya erişti. Web reklam geliri yüzde 43 artan Facebook’un mobil reklam geliri de yüzde 74 arttı. Bunda Facebook mobil erişiminin yüzde 23 artarak 1,3 milyar kullanıcıya erişmesi etkili oldu. Facebook bu sayılarla mobil reklamların yükselişine de hem öncülük hem tanıklık ediyor.

İlgili yazı: Facebook Zaman Tüneli Haber Akışı Algoritmasını Yine Değiştiriyor [Editörden]

55 bin kampanya, 37 milyar gösterim

Adroll kendi müşteri tabanı içinde 55 bin kampanya ve 37 milyar gösterimi kapsayan araştırmasına katılan 1000 pazarlamacı arasında en popüler konunun tahmin edilebileceği gibi yeniden hedefleme reklamları (retargeting) olduğunu ortaya koydu. Facebook Borsası’nın (FBX) üç yıl önce kullanıma girmesiyle Facebook’un yeniden hedefleme trendinde başı çekmeye başladığı ve yeniden hedefleme reklamlarının yaygınlaşmasında büyük rol oynadığı görülüyor. 1 Temmuz 2015 – 30 Temmuz 2015 verilerini kapsayan aylık AdRoll raporunda Facebook’la ilgili olarak şu gelişmeler dikkat çekiyor:

İlgili yazı: E-Ticaret Şirketleri Yeniden Hedefleme Reklamlarıyla Satışlarını Nasıl Artırıyor? [Röportaj]

Facebook yeniden hedefleme performansını artırıyor

  • AdRoll global verileri Facebook için reklamveren başına ortalama harcamada (ASPA) yüzde 31 artış olduğunu gösteriyor.
  • AdRoll kullanıcıları yeniden hedefleme kampanyalarına Facebook’u eklediklerinde büyük performans artışı gözlemlediler. Gösterim erişimi yüzde 92 artarken bin gösterim başına maliyet (CPM) yüzde 9 azaldı, tıklama başına maliyet (CPC) yüzde 27 azaldı ve tıklama oranı (CTR) yüzde 26 arttı.

Facebook-yeniden_hedefleme-yeniden_hedefleme_reklamları-reklam-display_reklam

B2B reklamlarda da büyük kazanç sağlıyor

AdRoll B2B pazarlamacıları Facebook’un sadece bir tüketici reklam kanalı olmadığını nihayet fark etmiş görünüyorlar. B2B, Facebook’u hem içerik pazarlama hem de sosyal etkileşim platformu olarak kullandığında tıklama oranlarının yüzde 140 ve ASPA’nın yüzde 60 arttığını gördü.

Statik reklamlarla karşılaştırıldığında, dinamik (kişiselleştirilmiş) reklamlardan oluşan AdRoll kampanyalarının tıklama oranının yüzde 24 artırdığı, CPC’yi yüzde 6 azalttığı ve edinme başı maliyeti de (CPA) yüzde 42 azalttığı görülüyor. Bunlar azımsanamayacak performans artışları.

İlgili yazı: Yeniden Hedefleme ile Giden Müşterinin %26’sını Geri Kazanın [İnfografik]

Facebook-yeniden_hedefleme-yeniden_hedefleme_reklamları-reklam-display_reklam

Facebook reklam liderliğini Google’dan alabilir mi?

AdRoll Sektör Durum Raporu’na göre pazarlamacıların yüzde 90’ından fazlası yeniden hedefleme reklam platformlarının en az arama, e-posta ile pazarlama ve diğer display reklam kampanyaları kadar, hatta daha fazla gelir sağladığını düşünüyor.

En azından yeniden hedeflemede?

Yeniden hedefleme reklamları markaların web, mobil web, mobil uygulamalar ve sosyal ağ kullanıcılarına hedefli display reklamlarla (hedefli gösterim reklamları) ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcıya alakalı reklamlar gösteren yeniden hedefleme online müşterinin dönüşümünü ve dolayısıyla satışları artırıyor. Bu sebeple Amerikalılar müşteri (customer) terimi yerine satın alıcı (buyer) terimini kullanmaya başladılar bile. Sonuçta amaç e-ticaret sitelerinde sepeti terk eden ve sitenizden çıkan müşteriyi alışveriş yapmak için geri getirmek.

Yeniden hedefleme aynı zamanda markaların reklamları kullanıcının satın alma niyeti sinyallerine göre (ki ZMOT, yani satın alma karar anının temel kriterleridir) kişiselleştirmesini sağlıyor. E-ticarette bu sinyaller sitede geçirilen süre, sepeti terk etme süresi; içerik pazarlama, müşteri bağlılığı ve e-posta ile pazarlama bağlamında siteden sektör raporu indirme gibi ölçütler.

İlgili yazı: Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı

Facebook-yeniden_hedefleme-yeniden_hedefleme_reklamları-reklam-display_reklam

Neden yeniden hedefleme?

Ayrı bir yazıda ele alacağımız üzere yeniden hedefleme (beaconlar ve Google’ın isteğe bağlı reklam devrini başlatacak olan fiziksel web girişimi bağlamında) CRM sistemine de entegre ediliyor. Bunu da Google Adwords’e gelen tam eşleme sisteminde (izinli pazarlama e-posta adreslerini Adwords portföyüne ekleme) görebilirsiniz. Kısacası yeniden hedefleme dönüşümü, müşteri bağlılığını, çapraz-üst satışları ve müşteriyi geri kazanma olasılığını da artırıyor.

İlgili yazı: E-Posta Pazarlaması Çapraz Kanal Satışlarda Nasıl Kullanılıyor? [Röportaj]

Facebook’ta AdRoll ile yeniden hedefleme

AdRoll ile yeniden hedefleme işletmelerin envanterindeki müşterileri Facebook’ta hedeflemesini sağlıyor. Bunlar içinde dinamik reklamlar ve mobil uygulama kurulumu gibi zaten markayla sıkı etkileşime geçen müşterileri hedeflemeyi sağlayan farklı reklam formatları bulunuyor.

Facebook dünyadaki tüm reklamverenlerin pazarlama hedefleri için doğru satıcıları bulması amacıyla Pazarlama Ortakları programını başlattı. Bu sistem Google Adwords reklam kalite standartlarına benziyor ve reklamverenlerin Facebook ortağı standartlarını karşıladığı veya aştığını gösteren bir dijital rozet kazanmasını sağlıyor.

Reklamverenler reklam sektörüne göre 9 kategoriye ayrılıyor ve bu da teknoloji şirketlerine sertifika vererek reklamverenlerin Facebook reklam hizmetiyle daha net bütçeler çıkarmasını, daha net kararlar vermesini ve reklam bütçesinden en iyi sonucu almasını kolaylaştırıyor. AdRoll da bu rozeti hak eden ve Facebook Borsası’nda Reklam Teknoloji alanında sertifikası olan bir kuruluş.

İlgili yazı: Sosyal Medya Bahşişi: Facebook Paylaşımlarınızdan Para Kazanmanıza İzin Verebilir [Editörden]

Facebook-yeniden_hedefleme-yeniden_hedefleme_reklamları-reklam-display_reklam

Facebook neden yeniden hedefleme performansını artırıyor?

AdRoll raporuna göre bunun nedeni Facebook’un çok büyük bir kullanıcı envanterine sahip olması. Dolayısıyla yeniden hedeflemenin ince ayar olmasına rağmen hedef kitlenin sayı üstünlüğünü de yabana atmamak gerekiyor. Facebook web display reklam kampanyaları incelendiğinde, display reklamların en fazla dönüşümü sağladığı görülüyor (bunun tek istisnası Japonya’daki reklamverenlerin henüz envanter oluşturma işlemini tamamlamamış olması). Ancak yeniden hedefleme reklamlarının Facebook’a eklenmesi tıklama başı maliyeti ve edinme başı maliyeti tüm platformlarda azaltıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*