14 Kasım 2018

Facebook Yayıncı Sitelerin İçeriklerini Kendi Bünyesinde Barındıracak

Facebook, yayıncı kuruluşların içeriklerini doğrudan kendi bünyesinde yayınlamaları için anlaşmaları tamamladı ve bu ay içerisinde makalelerin sitelerde değil, doğrudan Facebook üzerinde yayınlandığını görebiliriz.

Instant Articles” adı verilen bu girişim, yayıncıların makalelerini doğrudan Facebook üzerinden yayınlayarak, makalelerin görüntülenme zamanlarını kısaltmayı amaçlıyor. Bu girişime katılan belli başlı bazı yayınlardan Buzzfeed, The New York Times, Wall Street Journal ve National Geographic en büyük yayıncılar.

Yani bu yayınlar istedikleri makaleleri kendi sitelerinde yayınlamak yerine doğrudan Facebook’a post edecekler. Bu bir link paylaşımı değil, içeriğin doğrudan Facebook’a girilmesi.

Facebook bu yayıncı kuruluşları ikna edebilmek için bir de yeni gelir modeli oluşturmuş ve bu yeni gelir modeli ile, okur çekmek için sosyal medyaya çok fazla bel bağlamak zorunda kalan yayıncıların dikkatini çekip, içeriklerin doğrudan Facebook üzerinden yayınlamalarına ikna edilebileceklerini düşünüyor.

Bu gelir modeline göre Facebook, reklam gelirlerinden hiç pay almayacak ve tüm reklam geliri yayıncının olacak. Bunun karşılığında Facebook, daha çok kullanıcının sosyal ağında daha çok zaman geçirmesini kazanmış olacak.

Ancak Facebook’un son yaptığı değişiklikler ile kullanıcıya haber akışında daha çok kontrol vermesi ve kullanıcı içeriklerinin marka sayfası içeriklerinden daha yüksek oranda gösterilmesi ile bu yeni gelir metodunun nasıl beraber çalışacağı şimdilik muamma. ancak çok yakın zamanda sonuçlarını görmeye başlayabiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kedicik fotoğrafları, komik caps ve videolarla özdeşleşen bir platformda NYT makaleleri nasıl duracak merak ediyorum.

Fikrini söyle

*