15 Kasım 2018

Facebook’un Yeni Haber Akış Algoritmasından Markalar Nasıl Yararlanabilir?

facebook algoritma
Facebook geçtiğimiz hafta içinde haber akış sayfasındaki algoritmasında bir takım yenilikler yaptığını ve yeni güncellemelerin de yakında geleceğini duyurdu. Facebook EdgeRank algoritmasıyla kullanıcıların haber akış sayfasında hangi iletilerin hangi sıklıkta gösterileceğini belirliyordu ve bu algoritmanın gelişiyle beraber özellikle markaların Facebook iletilerindeki etkileşimler düşüş yaşamıştı.

İçerik ve bilgi kirliliğini önleyerek kullanıcılara daha kişisel iletiler sunmak için yapılan bu algoritmayı sürekli olarak güncelleyen ve yenilikler sunan Facebook, bloğunda yayınladığı yazıda haber akış sayfasının amacının doğru zamanda doğru kişiye doğru içerikler sunmak olduğunu belirtiyor.

Ortalama bir kullanıcı haber akış sayfasını açtığında günde toplam 1500 iletiyle karşılaşıyor. Bu iletilerin içinde fan sayfaları ve kullanıcının arkadaşlarının iletileri yer alıyor. Facebook, yeni algoritmayla beraber her gün ortalama olarak kullanıcıya bu 1500 iletinin içinden 300 tanesini sunmayı hedefliyor.

  • Kullanıcı, bir arkadaşı veya takip ettiği fan sayfasıyla hangi sıklıkta etkileşime giriyor,
  • Paylaşılan içerik ne kadar beğeni, paylaşım ve yorum alıyor,
  • Benzer iletilerle kullanıcı daha önce ne kadar etkileşime girdi,

gibi kriterleri ele alan Facebook, kullanıcılar arası etkileşimi değerlendirerek, en ilgi çekici ve kullanıcıyı ilgilendirecek iletileri seçiyor.

Facebook EdgeRank Nedir?” başlıklı yazımızda bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Facebook’un son güncellemesiyle beraber iki yeni değişiklik geldi. Yapılan testlerde kullanıcıların ana sayfalarındaki iletilerin %57’sini okurken, diğer %43’lük bölümünü sayfayı aşağı kaydırıp okumadıkları ortaya çıktı. “Story Bumping” adı verilen yeni düzenlemeyle okunmayan %43’lük kesimin içindeki iletiler eğer yorum ve beğeni almaya devam ediyorlarsa haber akışının başında tekrar gösterilecek. Bu yenilik ile tekrar kullanıcıya sunulan iletilerin okunma oranının %70 arttığı ortaya çıkıyor.

Diğer güncellemenin ismi ise “Last Actor” olarak belirtiliyor. Last Actor ise kullanıcının girdiği en güncel etkileşimleri takip ediyor. Kullanıcı bir iletiyi beğendiği ya da iletiye yorum yaptığı zaman, algoritma kullanıcının daha sonra yapacağı 50 etkileşimi takip ederek, kişinin ilgisini çekecek ve haber sayfasında gösterilecek ilgili paylaşımları belirleyecek.

facebook algoritma

Markalar bu güncellemelerden nasıl yararlanabilir?

Yeni güncellemeler markaların yüzünü güldürecek diyebiliriz. Story bumbing güncellemesiyle kullanıcının gözden kaçırdığı; ancak etkileşim almaya devam eden fan sayfası paylaşımları tekrar haber akışında görünebilir. Tabii ki bunun olması için paylaşımların belli bir beğeni, yorum ve paylaşım almış olması gerekiyor. Tekrar üst sıralarda görünen bu iletiler markaların etkileşimlerini artırmak için bir fırsat olabilir.

Bunların dışında markalar çeşitli stratejiler belirleyerek, kullanıcıların sayfalarında görünen paylaşım oranını artırabilirler.

Facebook Insight ile etkileşimin en yoğun olduğu saatleri gözlemleyebilirsiniz

Facebook’un yeni Insight özelliğiyle beraber markalar, paylaştıkları iletilerin saatlerine göre ne kadar etkileşim aldığını görerek bunları, önceki paylaşımlarla kıyaslayabiliyorlar. Markalar bu özelliği kullanarak hangi saatlerde en çok etkileşim alındığını görebilir ve sosyal medya stratejisini bu değerlere göre belirleyebilirler.

Edge Weight değeri yüksek olan paylaşım yapın

EdgeRank’te bahsettiğimiz Edge Weight bir içeriğin değerini ölçmeye yarıyor. Görsel ve video içerikli paylaşımlar, sade bir ileti veya link paylaşmaktan çok daha fazla etkileşim getiriyor. Bu nedenle markanızın fan sayfasında paylaşımda bulunurken görsel ve video ağırlıklı içerikler paylaşmaya özen gösterin.

Gün içinde birkaç paylaşımda bulunun

Facebook EdgeRank algoritmasıyla beraber fan sayfalarındaki paylaşımların sadece bazıları takipçilere gösteriliyor. Bu nedenle markalar gün içinde birkaç tane paylaşımda bulunarak daha fazla kişiye ulaşabilirler.

Fan sayfasında hakkında konuşanlar ne kadar fazlaysa iletiler bu doğrultuda daha fazla kişiye ulaşıyor. Bu yüzden markaların alacakları beğeni, yorum ve paylaşımlarla hakkında konuşan sayısını artırmaları gerekiyor. Bu sayı ne kadar fazlaysa, iletilerinizin daha fazla kişiye ulaşma olasılığı da artıyor.

Yarışma veya özel kampanyalar sunabilirsiniz

Sayfanızdaki etkileşimi artırmak için yarışmalar düzenleyebilir ya da özel bir kampanya sunabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar sayfanızdaki paylaşımları beğenip, paylaşabilirler. Bu da sayfanız hakkında konuşan kişi sayısının artmasına yardımcı olur.

Facebook reklamlarını kullanın

Facebook düzenlemeleri tabii ki gelir modelini oluşturan Facebook reklamlarının kullanımının artması için yapıyor. Sayfanızı kaç kişi beğenirse beğensin veya hakkınızda konuşan kişi sayısı fazla olursa olsun yine de paylaşımlarınızın tümü, tüm takipçilerinize ulaşmayabilir. Bu nedenle belli paylaşımlarınızı ya da sayfanızı Facebook reklamları ile daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Facebook reklam modelleri ve sayfa yönetimi hakkında daha detaylı bilgi için sosyal medya rehberlerimize bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*