12 Aralık 2018

Facebook Zaman Tüneli Haber Akışı Algoritmasını Yine Değiştiriyor [Editörden]

Facebook-reklam-sosyal_medya-eticaret-sosyal_medya_pazarlamasıDaha geçen Cuma akşamı EticaretMag’de oturmuş ve şirketimizin COO’su Erdal Bezaroğlu’yla Facebook algoritmalarını konuşuyorduk. Erdal gelişmiş Facebook algoritmalarının hedefli reklamcılığı nasıl bir üst seviyeye taşıdığını söyledi. Ben de Facebook algoritmalarında bir eksiklik olduğundan yakındım: Facebook reklamları bize çok güzel kilitliyordu, ama biz hedef kitlenin kendi ilgi alanlarımıza yönelik haberlere ve arkadaş paylaşımlarına ulaşmamızı organik içeriği fazla kısarak zorlaştırıyordu.

Bu da reklamların hedef kitlesi ile reklam hedefleme arasında uyuşmazlığa yol açarak insanları Facebook’tan soğutuyor ve kendi yazdıklarını paylaşmak yerine (Facebook’un yakındığı bir şekilde) başkalarının paylaştıklarını yeniden paylaşmak anlamında “bağlam çökmesine” yol açıyordu. Biz öyle mi dedik? Facebook haber akışı algoritmalarını daha hedefli olmaları için yeniden değiştireceğini açıkladı.

İlgili yazı: Sosyal Medya Bahşişi: Facebook Paylaşımlarınızdan Para Kazanmanıza İzin Verebilir [Editörden]

Daha hedefli

Elbette Zuckerberg’in biz aramızda bunu konuşurken içeriye hafta sonu bunu çalışın da gelin dediğini düşünecek kadar kibirli değiliz. Ancak, bu son değişiklik ilginç bir rastlantı olarak hoşumuza gitti. Amerika’yla aynı frekansta olduğumuz için EticaretMag’e pay çıkarmadık desek yalan olmaz. 😉 Her durumda yeni Facebook algoritmaları artık kullanıcıların hangi haber paylaşımlarıyla daha çok etkileşim kurduğunu ve hangi yayınlarda daha uzun süre geçirdiğini dikkate alıyor ve evet, buna sizin bireysel paylaşımlarınız da dahil.

Ne işe yarayacak derseniz: Facebook bizi en çok sıkan şeyi düzeltmek istiyor. Üç gün Facebook’ta sevdiğiniz arkadaşınızla konuşmayın, o kişinin paylaşım bildirimleri hemen baskılanıyor. Bir daha siz bilinçli şekilde etkileşim kurana kadar ne o sizin yazdıklarını görüyor ne de siz onun yazdıklarını görüyorsuunz. Oysa iş icabı Facebook’ta 900-1000 arkadaşınız varsa bu büyük problem. Özellikle de binlerce, on binlerce kişiye erişen markalar için çok daha büyük bir problem. Herkese tek tek uğrayıp kendinizi hatırlatmanız pratikte imkansız. Bunu algoritmanın yapması lazım. Facebook birkaç yıl önce ücretli olmayan paylaşımları sınırlamaya başlayarak ticari düşündü, ama sonunda abarttığının ve kendine zarar verdiğinin farkına vardı.

İlgili yazı: Reklam Tıklama Sahtekarlığına Dikkat! Google ve Facebook botnet trafiği için yeni önlemler aldı

Reklam hedeflemek iki yönlüdür

Reklamcılıkta kitleyi hedeflemek yetmez. Kitlenin de markanızı hedeflemesini kolaylaştırmanız lazım. Sosyal medyada içerik pazarlama açısından bunun yolu, kullanıcının Facebook’ta ilgi alanlarına ve sohbet çevresine göre serbestçe gezinmesine izin vermekten geçiyor.

Yeni hedefleme algoritmasında hangi kriterler var?

Sizden örnek verelim: Facebook kullanıcısı olarak haber akışınızda rastgele düşen ve rastgele karıştırılan haberler görmek mi istersiniz? Yoksa yakın çevrenizin sizi ilgilendiren paylaşımları ile ilgilendiğiniz kategorilerdeki haberler ve reklamları mı daha sık görmek istersiniz? Facebook ikinci seçeneği isteyeceğinizi düşünmüş. Facebook’a katılıyoruz.

Bu nedenle paylaşım ve yorumlar yetmez

Yazının başından beri söylüyoruz: Hiçbirimiz Facebook’ta ilgiliyle okuduğumuz her yayına yorum yazmıyoruz. Kimin her gün yüzlerce yorum yazacak vakti var? Hem en sevdiğiniz arkadaşınız bile olsa kim sürekli aynı kişinin paylaşımlarına yorum yapmasını ister? Aynı sebeple Facebook kullanııcların paylaşımlarda vakit geçirme süresini de algoritmada hesaba katmaya başladı.

Böylece istediğiniz haberleri görmek için deli gibi like vermek, yorum yapmak veya paylaşımda bulunmak zorunda değilsiniz. Artık hangi paylaşımlarda daha çok vakit geçirirseniz onlara benzer paylaşımları daha sık göreceksiniz. Aferin Facebook! Nihayet!

İlgili yazı: Instagram Algoritması Promosyonlu Paylaşımları Facebook Gibi Üste Çıkaracak

Artık sponsorlu içerik yerine organik içerik okuyan kullanıcı cezalandırılmayacak

Facebook bunu yaparsa insanların otomatik bot gibi her şeyi paylaşacağını, ama aslında içerik VE muhabbet üretmeyeceğini gördü. Yeni algoritma Instart Articles (Anlık Makaleler) paylaşımlarında kullanıma girmek üzere.

Facebook da kendi blogunda şöyle anlatıyor: “Bu değişiklik ile hangi makalelerle ilgilendiğinizi sizin ve başkalarının ne kadar uzun süre okuduğuna bakarak daha iyi anlayacağız. Böylece okumak isteyeceğiniz makaleleri daha sık göreceksiniz.”

Marka enflasyonuna son

Bu ne demek? Diyelim ki bir marka Facebook’a büyük bütçe ayırdı ve sürekli reklam gösteriyor. Siz de sevdiğiniz marka olsa bile sırf çok gördünüz diye o markadan sıkılıyorsunuz. Bu aslında markaya yazık: markanın ödediği paranın ziyan olması demek.

Artık bir açışta Facebook’ta alt alta veya sık aralıklarla 15 Huffington Post paylaşımı görmeyeceksiniz. İlgi alanınıza girse bile ilgili haberler markalar / yayıncılar / kullanıcılar arasında eşit dağıtılacak.

İlgili yazı: Facebook Messenger Uygulamasına Reklam Geliyor Olabilir

Marka trafiği biraz azalabilir veya artırabilir

Bunun dışında sıkıntı yok. Tersine, markalar için yararlı bir durum söz konusu. Tabii Facebook bunu kullanıcı için değil, ona para ödeyen markalar için yaptı. Markalar Facebook ücretli tavsiye trafiğinin son aylarda yüzde 20 kadar azaldığını gördüler. Bu ciddi bir rakam. Keşke Facebook bunu öngörüp hiç suyunu çıkarmasaydı!

Öte yandan, yayın yönetmeni olarak Facebook’un hangi haberlerin daha popüler olduğunu okuma süresine bağlı olarak ne ölçüde objektif ölçebileceğini ben de merak ediyorum. Ya Facebook kaliteli kısa içeriği sırf kısa diye cezalandırırsa? Slate yazı işleri müdürü Julia Turner bunu merak ediyor.

Ancak, editör kafasıyla düşünürseniz öyle olmayacağını görürsünüz. Kim kötü içerikte uzun süre vakit geçirir? Ancak içeriği severek okuyan sonuna kadar okur (o an vakti yoksa, içeriğe sonra geri döner). Hem sosyal ağlarda paylaşım optimizasyonu çılgınlığı bugüne kadar sadece böl-yönet tarzı parça-buçuk, kısa, özensiz ve kopyala-yapıştır içeriği özendirmedi mi? Bu da yayıncılık kalitesini düşürmedi mi? Artık haber kaynaklarını fast food kafasından kurtarıp orta ve uzun yazıların da hak ettiği değeri gördüğü blog kültürünü geri getirmemiz gerekiyor.

İlgili yazı: Etkili Kişilerle İçerik Pazarlama Yapmanın En Etkili 4 Yolu

Kısacası orijinal, alakalı, kaliteli içerik kraldır

Facebook işte bu metrikleri daha iyi ölçmeye başlayacakmış gibi görünüyor. Haydi hayırlısı!

Kozan DemircanSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Yeni algoritmadan daha fazlasının olduğunu düşünüyorum. Paylaşılan içeriklerin özgünlük testinden geçirildikten sonra gösterimi belirleyecek bir algoritma yakındır.

Fikrini söyle

*