16 Kasım 2018

Facebook’ta Büyük Algoritma Değişimi, Organik Erişim Kısıtlanıyor

facebook

Facebook yayınladığı bir blog paylaşımında artık kullanıcıların haber akışlarında görünecek içeriklerin daha çok arkadaş paylaşımları ve daha az sayfa paylaşımlarından olacağını açıkladı.

Facebook‘un yaptığı değişiklikler üç adımdan oluşuyor:

  1. Kullanıcıların kolay kolay haber akışlarının sonuna ulaşması engellenecek ve aynı sayfanın birden fazla paylaşımı haber akışında gösterilmiş olacak. Daha önceden her sayfanın yalnızca bir paylaşımı haber akışında gösteriliyordu.
  2. Arkadaş listesindeki kişilerin yayın ve paylaşımları daha büyük oranda haber akışında görüntülenecek.
  3. Bir arkadaş bir marka sayfasının paylaşımı ile etkileşime girdiyse, bu etkileşim haber akışına daha az oranda yansıyacak.

Yani artık arkadaş listenizdeki kişilerden daha fazla içerik, sayfalardan ise daha az içerik haber akışınıza düşecek. Bu durum, Facebook’u arkadaşları ile iletişimde kalmak için kullanan bireyler için çok iyi bir haber olsa da, pazarlamacılar, reklamcılar ve sayfa adminleri ile temsil ettikleri markalar açısından çok kötü bir haber.

Özellikle içerik yayıncıları için (biz dahil) her ne kadar kaliteli içerik ve iyi bir SEO ile arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak iyi olsa da, Facebook gibi sosyal medyadan gelen okur trafiği de çok önemli. Facebook’un algoritma değişiminin en çok içerik yayıncılarını etkilemesi bekleniyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Facebeook, “click bait” dediğimiz sırf tıklatmak için atılmış başlıklı içerikleri ayıklamak için yine algoritmasını değiştirmişti ve işini doğru yapan yayıncıları kötü etkilemek bir yana, işlerine bile gelmişti. Ancak bu algoritma değişimi, iyi ya da kötü tüm yayıncıları etkileyecek gibi duruyor.

Ayrıca Facebook’un büyük içerik yayıncıları ile, içeriklerini doğrudan Facebook üzerinden yayınlamaları hakkında konuştuğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu algoritma değişimi, yayıncıları kendi sitelerinden değil, doğrudan Facebook üzerinden içerik yayınlamaları için zorlama maksatlı atılmış bir adım olabilir. Facebook’un içerik yayıncıları ile neler görüştüğünün ve planının ne olduğunun detaylarını daha sonra başka bir makalede inceleyeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*