17 Kasım 2018

Facebook’ta En Çok “Like” Kaybeden Sayfalar

facebook

Daha önceden haber verdiğimiz gibi Facebook inaktif kullanıcıların sayfa beğenilerini silmeye başladı. Facebook, kapatılmış Facebook hesaplarından ve vefat etmiş kullanıcılardan gelen sayfa beğenileri tamamen sosyal ağdan kaldırma kararı aldığından beri, bir çok markanın Facebook sayfasında ani düşüşler gözlemlendi. Bu düşüşlerin sebebi, hesabı kapatılmış veya vefat etmiş kullanıcıların sayfa beğenilerinin kaldırılması. Durumdan haberdar olmayan bazı ajans ve markalar sayfalarındaki bu ani düşüş karşısında paniklerken, aslında ne kadar da çok kapatılmış hesap olduğunu görmüş olduk. Her ne kadar sayfaların toplam beğenileri düşmüş olsa da, markalar Facebook’ta gerçekten aktif olarak bulunan kullanıcılar üzerinden daha sağlıklı planlama yapabilecekler.

Aşağıda genel olarak Facebook’ta en yüksek kayıp yaşayan sayfaları sıraladık. Tabi ki bir sayfanın kaç beğeni kaybettiği değil, oransal olarak toplam beğenisinin yüzde kaçını kaybettiği daha önemli.

en yüksek kayıp

 

Tabloda hemen İngiltereli ESPN kanalının sayfası dikkat çekiyor. Kullanıcı kitlesinin neredeyse yarısını kaybeden sayfanı perişan. Rakamsal olarak en çok kayıp yaşayan ise Shahid Khan Afridi Fans adındaki sayfa. Facebook for Every Phone adındaki, Facebook’un kullanıcıları mobil uygulamalarına yönlendirdiği resmi sayfası ise, 113 binden fazla kayıp yaşamasına rağmen, oransal olarak %0,02 ile en az etkilenen sayfa. Çünkü Facebook for Every Phone sayfasının 544 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Tabloda ise kendi ülkemizden Avea‘yı görüyoruz. %2,72 oranında kullanıcı kaybeden Avea’nın 2,5 milyon civarında takipçisi bulunuyor.

Facebook’ta sayfa beğenilerinin organik erişime katkısı son iki yıldır neredeyse sıfır. Bu yüzden, doğrudan müşterilerin erişimi konusunda aslında bir değerleri yok. Ancak markalar, kullanıcıların hangi sayfaları beğendiklerine bakarak müşteri profillerini saptıyorlar. Bu sayede kendilerini beğenen kullanıcıların başka neleri beğendiklerine bakarak daha iyi hedefleme yapabiliyorlar.

Aşağıda ise en çok beğeni kaybeden yayıncıları listeledik.

kaybeden yayıncılar

YouTube ve The New York Times neredeyse yüksek rakamlara rağmen orantısal olarak neredeyse hiç beğeni kaybetmemişler. Bu da, bu sayfaların genellikle gerçekten aktif olan kullanıcılardan oluştuğunu gösteriyor.

Son olarak da en çok sayfa beğenisi kaybeden genel markaları sıralayalım.

kaybedenlerSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. canan der ki:

    Merhaba, Sonuçları hangi siteden baktiginizi ogrenebilir miyim?

  2. Her firma ve kuruluş çıktıkları gibi elbet bir gün düşecektir bu hayatta hiç bir şey tam değildir zaten her zaman bir şeyler eksiktir.

  3. Turkiye’den acilan sayfalarin en cok etkilenlerden oldugunu dusunuyorum. Turkiye’den cok fazla inaktif kullanici var. 10-15 facebook hesabi olan o kadar cok genc var ki. Bir cok site facebookta reklam verirken bu hataya (begen sayisina) cok dusuyor.

Fikrini söyle

*